3. března 2013 unesli Hanu a Antonii tehdy neznámí ozbrojenci. Později se objevila informace, že únosci jsou napojeni na teroristickou organizaci al-Káida.

27. března 2015 uvedla turecká zpravodajská agentura Anadolu, že unesené dívky překročily hranice do Turecka.

Na vyjednávání o jejich propuštění se měla dva měsíce podílet turecká charitativní organizace IHH.

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká si prožily dva roky pekla. A jsou poznamenány samozřejmě především psychicky. Jejich rodiny se proto spojily a v prohlášení pro média mimo jiné poprosily média, ale také veřejnost, o pochopení a klid. Ten, jak se ale ukázalo, jen tak nezískají.

Společné prohlášení rodin Hany a Antonie

Jsme velmi vděční za projevy solidarity i radosti z návratu Haničky a Toničky, kterých se nám ze strany veřejnosti dostalo. Pocity štěstí a úlevy z toho, že máme holky zpět doma, se ani slovy vyjádřit nedají.

Rádi bychom touto cestou poděkovali všem, kteří nám v záchraně dívek pomohli, ať už psychickou podporou, radami, nebo konkrétními kroky. Zásadní dík patří turecké organizaci IHH, ale stejně tak české vládě, jejíž podpory si velmi vážíme.

Hanička a Tonička jsou zdravé a šťastné, že jsou doma, mají ale za sebou dva těžké roky. Nyní potřebují především klid. Proto prosíme média i veřejnost o pochopení a respektování našeho soukromí, stejně jako ho všichni respektovali v uplynulých dvou letech, za což velice děkujeme.