Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Režisérka Ivanna Benešová pro eXtra.cz: Co všechno jsem musela udělat, abych si založila obyčejnou firmu?

Režisérka Ivanna Benešová pro eXtra.cz: Co všechno jsem musela udělat, abych si založila obyčejnou firmu?
Zdroj: archiv Ivanny Benešové
V Austrálii pobývám už rok. Studuji, cestuji, natáčím dokumenty a v neposlední řadě jsem tu také založila produkční firmu. Jestli si ale myslíte, že je to podobná brnkačka jako otvírání eseróček u nás, pak jste hodně na omylu. Vše je tu přísnější, složitější a především i výrazně dražší. Stálo mě to zhruba osm tisíc australských dolarů.

Ke kroku založení firmy v Sydney jsem dospěla z čistě praktických důvodů. Jednak se mi hromadily zakázky na výrobu videí v zahraničí a jednak mi práce pro vlastní firmu umožní volnější cestování mezi Austrálií a Českou republikou.

Pokud si jako cizinec chcete otevřít byznys v zemi klokanů, je třeba mít relativně hodně peněz, času i nervů hned do začátku. A to i přesto, že se rozhodnete, podobně jako já, využít služeb profesionálů-právníků, kteří to víceméně vyřídí za vás. Víceméně. Nepředstavujte si to ale tak, že položíte na stůl finanční obnos a jen čekáte, až to někdo vyřeší. Ačkoli jsem měla zaplacený tzv. full servis s maximální podporou, bylo potřeba, abych i já sama zařídila spoustu věcí.

Protože právníci pochopitelně neznají přesná specifika byznysu, který hodláte provozovat, bude na vás jim informace podrobně sepsat. Takže jsem hned do začátku sepisovala 24stránkový obchodní plán na následující tři roky, plánovala a snažila se odhadnout měsíční výdaje a odhadované příjmy v každém měsíci prvního roku podnikání, rozděleno detailně po položkách (zkuste odhadnout částky, jako třeba předpokládaný poplatek za vedení účtu v prosinci roku 2016 anebo to, kolik pravděpodobně utratíte za benzin v říjnu 2016).

Je třeba také sepsat a podrobně popsat všechny služby a produkty, které nabízíte, kolik si za co účtujete klientům, kolik za jakou činnost platíte externistům, kolik zaměstnancům. A pochopitelně je nutné detailně rozepsat plánované projekty a zakázky, které budete realizovat v prvních třech letech včetně rozpočtů a plánů financování.

A podobně jako u nás budete registrovat jméno a obchodní značku společnosti, vyrábět logo a webové stránky. V Čechách tyto náležitosti nejsou podmínkou k založení firmy, v Austrálii je však předkládáte rovnou k žádosti o zápis společnosti. Mé právničky je po mě před založením společnosti požadovaly. Stejně tak jako pojištění firmy.

Všechny tyto podklady následně pochopitelně doladily a odeslaly na patřičné úřady právničky, které můj případ měly na starosti. A upřímně, díky bohu za ně! Ačkoli mám vysokoškolské vzdělání v oboru byznys a ekonomika, sama bych si tady na vyřízení všech potřebných formalit netroufala.

Pokud i vy zvažujete, že vezmete nohy na ramena a zkusíte podnikat jinde, nechte si určitě poradit. Vím, že 8000 AUD jako cena za založení a právní servis zní hrozně, ale věřte, že v drahé Austrálii je tohle vlastně jen takové malé polechtání vaší peněženky! Počkejte, až budete platit daně...

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy