Rakušané a Němci tak nějak neví, co dělat s uprchlickou vlnou. Běženci se nechtějí usazovat v Česku a raději cestují do bohatých evropských států. Láká je tamější štědrý sociální systém.

To se nelíbí například rakouské ministryni vnitra. Johanna Mikl-Leitner kritizovala ty země, které nesouhlasí s přerozdělováním uprchlíků podle závazných kvót, ale chtějí imigranty přijímat na základě dobrovolnosti.

Johanna Mikl-Leitner nyní vznesla návrh, že by tyto vzpurné státy přinutila tím, že jim jinak sebere eurodotace. Mnozí Češi takový přístup považují za skandální vydírání. V diskuzích se objevují názory, že než se nechat vydírat, bude lepší EU opustit.

Ministr vnitra ČR Chovanec návrh rakouské kolegyně ostře odmítl. Podle něj jsou eurodotace a vlna běženců dvě rozdílná témata, která nelze spojovat.

„Takové ty návrhy některých evropských zemí, že buď přijmete migranty, nebo nedostanete dotace, mi přijdou úplně přes míru. Kolegové si musí uvědomit, že tady hazardují i s chutí Čechů věřit Evropské unii,“ vzkázal podrážděný Chovanec.

V podobném duchu hovořil také premiér Bohuslav Sobotka. „Negativně vnímám současné hlasy, které se v Evropské unii objevují a které mají snahu spojovat například kvóty s poskytováním prostředků z evropských fondů,“ komentoval rakouský návrh premiér ČR.

Kvůli uprchlíkům se v pátek uskuteční v Praze jednání Visegrádské čtyřky. Zástupci Česka, Maďarska, Polska a Slovenska budou mimo jiné jednat o obraně státních hranic před nelegálními imigranty.