Bojovníci Islámského státu se na internetu pochlubili dalším otřesným videem, na kterém sťali britského humanitárního pracovníka Davida Hainese.

Existenci nahrávky potvrdilo britské ministerstvo zahraničí a v současné době pracuje na co nejrychlejším ověření jeho pravdivosti.

Jde již o třetí oběť Islámského státu a radikálové záznam označili jako „Vzkaz spojencům Ameriky“.

Na videu stojí muž oděn do černé barvy nad klečícím zajatcem Hainesem. Mluví britským přízvukem a prohlašuje, že je smrt Brita pomstou za slib londýnské vlády vyzbrojit Kurdy pro boj proti Islámskému státu.

Zavražděný David Cawthorne Haines byl těsně před popravou donucen pronést na videu tuto děsivou výpověď určenou britskému premiéru Davidu Cameronovi:

„Chci prohlásit, že tě, Davide Camerone, činím odpovědným za mou popravu. Dobrovolně jsi vstoupil do koalice se Spojenými státy proti Islámskému státu, stejně jako tak učinil tvůj předchůdce Tony Blair, jenž šel ve šlépějích předsedů naší vlády, kteří nenacházejí odvahu říct Američanům ne. Bohužel, jsme to my, britská veřejnost, kdo nakonec zaplatí za sobecká rozhodnutí našeho parlamentu.“

Hainesovi bylo 44 let, byl otcem dvou dětí a v minulosti sloužil v armádě a spolupracoval s několika humanitárními organizacemi.

Loni byl společně se svým kolegou zajat v Sýrii. Zavražděn byl pravděpodobně tento týden.