Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Probouzení Michaela Schumachera: Může trvat několik dní a podle odborníků jsou jeho šance téměř nulové. Jak zní smutná prognóza?

Probouzení Michaela Schumachera: Může trvat několik dní a podle odborníků jsou jeho šance téměř nulové. Jak zní smutná prognóza?
Zdroj: Twitter

Ve francouzském Grenoblu začalo probouzení nejsledovanějšího pacienta světa z umělého spánku. Proces není otázkou několika minut, ale naopak může trvat až několik dní, Schumacher je pomalu vracen do reality a je omezen přísun tlumících léků, neboť další dny v umělém spánku by už mohly poškodit jeho organismus.

Michael Schumacher (45) má ale podle odborníků jen velmi malou šanci, že z něj bude ten, koho jeho fanoušci znají. Pro tištěný deník Mladá Fronta Dnes vyšel rozhovor s Alešem Tomkem, primářem Neurochirurgické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole, který vyjadřuje své obavy o plné uzdravení sedminásobného mistra světa, i když dle svých slov nezná všechna data k jasné prognóze, i tak ale hovoří v obecné rovině ze svých lékařských zkušeností a znalostí.

"Skoro na sto procent bych řekl, že už nebude člověkem, jakým býval dříve. Šance, že se probudí a bude z něj normálně chodící člověk, je prakticky nulová, může u něj nastat apalický syndrom, kdy mu bije srdce, ale leží naprosto bez reakcí na okolí, (...) podle modelů to vychází na zhruba pětiprocentní šanci, že po půl roce bude Schumacher schopný fungovat sám, zajít si na toaletu a mluvit," řekl mimo jiné Tomek v obsáhlém rozhovoru pro Mladou Frontu Dnes.

Zprávu o probouzení Schumachera přinesl jako první francouzský sportovní list L'Equipe, který tvrdí, že pilot reaguje zatím pozitivně a je ve stabilním stavu. Schumacher se zranil 29. prosince na sjezdovce v Méribelu, kde sjel mimo trať a spadl hlavou na kámen. Po nehodě byl zdánlivě v pořádku, ale dezorientovaný, poté upadl do bezvědomí v důsledku krvácení do mozku a otoku. Podstoupil dvě operace, měsíc ležel v umělém spánku. 29. ledna jej začali grenobelští chirurgové probouzet.

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy