To, že musel Harry kráčet za rakví své matky, považuje za své životní trauma a v podstatě dodnes se s ním vyrovnává. Porušil dokonce královský protokol a přiznal, že trpěl od toho momentu psychickými poruchami a dlouhá léta byl v péči psychoterapeuta. Proč vlastně byli nuceni princové přinést tak velkou oběť? Okolnosti vyšly najevo až v roce 2011, kdy je prozradil deníku DailyMail zdroj z Buckinghamského paláce.

„Královská rodina se bála veřejného lynče prince Charlese. Chlapce mají Angličané rádi, měli sloužit jako živý štít. Poradci se báli, že by přihlížející napadli Charlese kvůli tomu, jak se choval k Dianě,“ prozradil.

A pohled na hochy byl srdcervoucí. Snažili se neplakat a oba statečně kráčeli za rakví své matky s oporou prince Charlese. Bylo jasné, že průvod nebude za takových okolností ohrožen. Nicméně pro oba to mělo následky.

Princi Harrymu bylo v té době pouhých 12 let. „Když jsem se to dozvěděl, zhroutil jsem se. Zrovna mi zemřela matka a já jsem musel tak dlouho kráčet za její rakví. Byl jsem obklopen tisíci lidmi a další miliony se na mě dívaly v televizi. Žádné dítě by tohle nemělo zažít, za žádných okolností. Nemyslím si, že dnes by někdo něco takového povolil,“ řekl v magazínu Newsweek.

Právě mladší Harry se vyrovnával se smrtí matky nejhůře. Začal pít, chodit na večírky a stal se na pár let „černou ovcí rodiny“. Nakonec mu kromě terapií pomohl i řád v armádě, kde dlouho sloužil.

Princové jsou stále miláčky Angličanů. Chovají se lidsky, jako jejich matka. Neváhají podporovat charity a setkávají se osobně s fanoušky. Mluví otevřeně o svých problémech a podporují potřebné porušení protokolu navzdory.