Unikátní průzkum provedl internetový obchod se šperky klenota.cz mezi svými svobodnými zákazníky mladšími 35 let.

Vyplynulo z něj, že pro celých 80 procent žen je svatý Valentýn vhodným dnem k žádosti o ruku. Naproti tomu mezi muži podobný názor sdílí jen čtvrtina dotázaných.

Ideálním zásnubním prstenem by podle tří čtvrtin něžnější poloviny lidstva měl být jednoduchý šperk z bílého zlata s broušeným diamantem. Na jeho hodnotě většině ženám (92 procent) tolik nezáleží, představují si spíše kvalitu prstenu a pravost drahokamu. Muži však před své partnerky poklekávají nejčastěji s prstenem z chirurgické oceli zdobeným zirkony (45 procent), ve 23 procentech sahají po šperku ze stříbra.

„Jen 18 procent splní ženám sen o prstenu s briliantem,“ říká majitelka e-shopu klenota.cz Jarmila Slívová. 9 procent respondentů pak volí prsteny zdobené méně tradičními drahokamy, jako je například ametyst, akvamarín či smaragd.

Darování zásnubního prstenu pak není jen otázkou lásky, ale určitých pravidel, která ve třicátých letech minulého století stanovila diamantová společnost De Beers. Podle ní by měl muž při této příležitosti utratit tři výplaty. „Pokud už čeští muži zvolí prsten s diamantem, utrácejí za něj průměrně zhruba 15 000 korun čili jen asi třetinu doporučované sumy. Pro 72 procent mužů je však adekvátní prsten v hodnotě 3 000 korun,“ uvádí Jarmila Slívová.

Na ideálním místě, kde by mělo k žádosti o ruku dojít, se muži a ženy překvapivě shodují. 73 procent žen a 70 procent mužů považuje za vhodnou romantickou večeři při svíčkách. 20 procent žen a 24 procent mužů si představuje žádost uskutečnit v klidu domova. Pro 5 procent žen a 3 procenta mužů je pak absolutním symbolem romantiky víkendový pobyt v Paříži.

Celých 98 procent žen požaduje, aby před nimi muž při žádosti o ruku poklekl, s čímž se ztotožňují jen necelé tři čtvrtiny respondentů mužského pohlaví.