V ulicích Prahy se před blížící se zimou rozhořela brutální válka. A sice válka o sůl. Na jedné straně stojí rozzlobení pejskaři, kteří tvrdí, že solení ulic ničí přírodu a především tlapičky jejich domácích mazlíčků.

„Naši pejsci mají kvůli přesoleným ulicím často do krve rozdrásané tlapky, do kterých následně dostávají silné a bolestivé záněty. Tlapky se jim kvůli zasoleným chodníkům často ani přes finančně náročnou veterinární péči vůbec nehojí,“ argumentují na internetu majitelé čtyřnohých miláčků.

Ovšem občané bez psů tvrdě kontrují. „Chceme opravdu, aby Praha byla město, kde se vše bude přizpůsobovat tomu, aby se pejsci měli dobře, a jak se mají lidé, to už nikoho příliš nezajímá? Já opravdu nechci, aby se na namrzlých chodnících válely potlučené babičky jen proto, že posolené chodníky vadí tlapičkám několika psů,“ tvrdí občané, kterým se solení ulic v zimě zamlouvá.

Jenže pejskaři i na toto tvrzení mají protiargument. „Ulice se v Praze solí pouze poslední dva roky a nemyslíme si, že by se za tu dobu nějak výrazně snížil počet úrazů z námrazy na chodníku. Chodníky se v zimě dají ošetřit pro přírodu mnohem šetrnějším způsobem a zároveň budou pro všechny chodce bezpečné. Přesolené chodníky škodí úplně všem. Tak jen prosím použijme zdravý rozum,“ říkají zastánci konce solení.

Z tématu se před blížícími se komunálními volbami stalo i politické téma. Solení chodníků totiž před dvěma lety prosadil primátor Hudeček a ten tak na něm i nadále trvá. Prvním, kdo se proti soli na ulicích postavil z jeho konkurentů, je lídr hnutí Pro Prahu Zbyněk Passer. Ten na svém facebookovém profilu napsal: „Pražané mohou lehce zavzpomínat na to, že i bez solení se v Praze žilo v zimě naprosto běžně, a to hlavně bez všech negativních jevů na přírodu, které solení ulic zcela zjevně způsobuje. V případě, že budeme zvoleni do zastupitelstva Prahy, tak budeme usilovat o revokaci vyhlášky do stavu, aby solení ulic bylo zakázané tak, jako tomu bylo do roku 2012.“

Z dalších politiků na požadavky pejskařů zatím ještě nikdo nereagoval. Jak tahle válka o sůl dopadne, to se asi dozvíme tak až po říjnových komunálních volbách.