Zvykli jste si na Vánoce zpívat koledy u stromečku a večer na půlnoční v kostele tradiční křesťanské písně? Tak to může být všechno brzy jinak, tedy pokud žijete v Německu.

Tamní poslanci za stranu Zelených, Thomas Funk a Omid Nouripour, totiž přišli s názorem, že země potřebuje více tolerance a křesťané by tedy mohli udělat vstřícný krok a na Vánoce během bohoslužby zazpívat i jednu muslimskou píseň.

„Byla by to úžasná známka pokojného soužití náboženství, kdyby se v kostele zpívala islámská píseň a v mešitě zase vánoční koleda,“ napsal server iDnes.cz s odvoláním na německý týdeník Der Spiegel. Mohlo by se tím tak dosáhnout společného porozumění.

Nápadu se již chytil předseda německé Ústřední muslimské rady a navrhl píseň, která by mohla v kostele zaznít. Zatím se ale bohužel neví, zda s podobným návrhem přišla i křesťanská obec a jestli vůbec dojde k tomu, že z mešit bude zaznívat Narodil se Kristus Pán, ale jaksi bychom řekli, že se to neví proto, že nikdy nic takového ani nenastane. Prosté vysvětlení.

Celá tahle vánoční taškařice vznikla hlavně proto, že v Německu existuje hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu, kteří by si, kupodivu, rádi zachovali svou západnost, svou evropskost a svoje zvyky a svoje náboženství, a ti měli nedávno demonstraci v Drážďanech, kde se sešlo podle serveru iDnes.cz na 15 tisíc lidí.

V Drážďanech jich žije půl milionu, takže tohle číslo nepovažujeme za malicherné. Přesto byl protest odsouzen německými politiky a ti aktivnější z nich pak přišli s tím, že by mohl islám proniknout i do našich Vánoc.

Není divu, hlasy muslimů se ve volbách taky počítají. Ne náhodou se autor nápadu jmenuje křestním jménem Omid.