Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Podpořila pašeračka Tereza islámské vrahy? Z pašování drog plynou teroristům obrovské zisky

+ Dalších 29 fotografií
Tereza H. (21) je pod drobnohledem médií přesně od 10. ledna letošního roku. Ten den se totiž snažila propašovat devět kilo heroinu ve dvojitém dně svého kufru, ale byla odchycena na mezinárodním letišti v Pákistánu tamními celníky. Ve věznici Kot Lakhpat jí byla vazba prodloužena už dvakrát a podle jejího právníka by měl být do půl roku zahájen soudní proces. Těžko říct, jestli si luxusní společnice při svojí naivitě uvědomovala, jak závažný trestný čin páchá, natož že mohla podporovat teroristické organizace, kterým byznys s drogami mnohdy hraje do karet.

Pašeračka Tereza H v současné době čeká na verdikt v pákistánské vazbě. Soudní proces s luxusní prostitutkou by měl začít do půl roku. Odhad výše jejího trestu je zhruba deset let vězení. V Pákistánu! Její právník Čaudhrím Džavád Zafar tvrdí, že šance na převoz Terezy do Česka jsou mizivé „Mezi ČR a Pákistánem neexistuje žádná dohoda o vydávání občanů k výkonu trestu ve vlasti,“ řekl v rozhovoru Blesku. Je otázkou, zda Tereza tušila, že pašováním drog může pomáhat teroristickým organizacím. Výnos peněz z drogového byznysu totiž terorismu jednoznačně napomáhá.

"Peníze získané obchodem s drogami drží finančně nad vodou islamistické radikály z Al Káidy a Tálibánu, v menší míře i Islámského státu. Stojí za smrtí statisíců lidí ve válkách, které pomáhají udržovat, decimují ekonomiky chudých států," píše novinářka Tereza Engelová na webu HlídacíPes.org "Financování islamistických radikálních skupin zásadně brzdí rozvoj v nejchudších zemích světa, jako je například Afghánistán, ale právě i Pákistán," dodává Engelová. Na pomezí Pákistánu a Afghánistánu je distribuce drog do všech koutů světa denní chleba.

Tálibán, který představuje radikální nábožensko-politické hnutí v Afghánistánu, stále zůstává opiovou velmocí číslo jedna. "V roce 1997 afghánští farmáři vyprodukovali až 2 800 tun opia" řekl pákistánský novinář Ahmed Rašíd. A to je opravdu úctyhodné číslo. "V roce 2001 ale Tálibán farmářům zakázal mák vysadit (zřejmě chtěl vyhnat nahoru celosvětové ceny opia, z něhož se heroin vyrábí), a ten zákaz byl velmi účinný. Za rok 2001 to bylo jen 185 tun," doplňuje Rašíd, který Engelové, jak sama tvrdí, situaci nastínil. Afghánistán pokrývá neuvěřitelných 90 % světové výroby opia.

Engelová dále tahá z rukávu statistiky, které dokazují, jak astronomické částky se obchodem s opiáty protočí. "Celkové příjmy z drogového byznysu činí podle zprávy OSN pro samotný afghánský Tálibán nejméně 200 milionů dolarů ročně (jiné statistiky uvádějí vyšší částky). Přičemž roční státní rozpočet Afghánistánu je 6,3 miliard dolarů." Lidovky.cz informují o výnosu dvakrát větším. "Tálibán dosahuje tržeb 400 milionů amerických dolarů ročně," píší. Navíc kvůli vysoké produkci opia je v okolních zemích kolem Afghánistánu vysoký počet narkomanů. Zpráva OSN mimo jiné uvádí, že opiový trh dosahuje objemu asi 65 miliard dolarů, v přepočtu 1,12 bilionu korun, doplňuje střípek z mozaiky Týden.cz

Tereza H. tak nevědomky dotovala tok peněz, který z velké části podporují uprchlíci v tíživé životní situaci. V té dívka živící se jako společnice asi nebyla. Touha po pohádkově bohatém životě ji ale hnala dopředu, až ji dostala tam, kde teď je. Do vězení.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy