Interiér jako vystřižený z nějakého sci-fi filmu. To byla první věc, která nás napadla při pohledu na tyto fantastické fotografie pořízené v prostorách staré cementárny.

Architekt Ricardo Bofill na tuto pozoruhodnou nemovitost narazil v roce 1973, kdy už byla zralá na demolici. Navzdory tomu se rozhodl ji koupit, zrekonstruovat a nastěhovat se do ní. Dnes se zde nachází i sídlo jeho společnosti Taller de Arquitectura.

Přestože zvenku areál cementárny příliš vábně nevypadá, jakmile vejdete dovnitř, ocitnete se rázem v úplně jiném světě. A pokud patříte k příznivcům takzvaného industriálního stylu bydlení, nebudete vědět co obdivovat dřív.

„Přestavba trvala celkem dva roky. Můžete tu vidět mnoho surrealistických prvků – kusy železa visící ve vzduchu, schodiště vedoucí nikam nebo mohutné železobetonové konstrukce, které nemají žádnou funkci. Některá sila jsem nechal zbourat a ta zbývající přebudovat na kanceláře, archivy, knihovny… A je tu také jedna obrovská místnost známá jako Katedrála. V té se konají různé výstavy, koncerty a další kulturní akce,“ vysvětluje Ricardo.

Co na to říkáte?