Po pěti letech se můžete opět těšit na televizní přenos mistrovství světa silničních cyklistů: Vyzpovídali jsme trenéra Tomáše Konečného

Zdroj: oficiální zdroj
Po pěti letech se na obrazovkách Eurosportu opět objeví mistrovství světa silničních cyklistů, které se koná od 17. do 24. září v norském Bergenu. Před světovým šampionátem jsme si povídali s trenérem národního týmu Tomášem Konečným.

Není tajemstvím, že lídrem naší reprezentace bude Zdeněk Štybar. Připravuje se speciálně na závěrečný spurt?

Nijak speciálně se Zdeněk Štybar nepřipravuje. Na závodě Okolo Velké Británie, který skončil v neděli, rozjížděl spurty pro Fernanda Gaviriu, což jsou zkušenosti, které získává při plnění týmových povinností v Quick-Step Floors. V pelotonu jsou rychlejší spurtéři, než je Zdeněk Štybar, ale norská trať je náročnější, klasikářská, kopcovitá, takže když dojede v čele menší skupina, třeba do 40 lidí, to je potom situace, které dokáže Zdeněk Štybar využít, umí se v ní prosadit, v tom je jeho obrovská síla. Klasikářům by měl profil sedět. Na Okolo Velké Británie nejel Zdeněk Štybar vůbec špatně, byl to pro něj takový přípravný závod, na druhou stranu před mistrovstvím světa nijak neriskoval.

Jan Hirt v reprezentaci chybí, důvodem je právě klasikářský profil tratě?

S Honzou Hirtem jsme samozřejmě situaci konzultovali. Letos dokázal, že je excelentní vrchař, ovšem sezona pro něj byla náročná. Pro něj jako vrchaře bude mistrovství světa příští rok. Letos bude lídrem Zdeněk Štybar, v záloze Petr Vakoč a zbytek týmu by jim měl pomáhat. Petr Vakoč nyní na dvou velkých cenách v Kanadě dokázal, že jeho forma před světovým šampionátem jde nahoru, v Quebeku byl sedmý, v Montrealu jel také dobře.

A Roman Kreuziger?

I on jel v Kanadě aktivně, předtím vyhrál těžký Ötztaler, také na něm je vidět, že kluci mají chuť i v závěru sezony, je viditelné, že mají formu. Nyní je čeká krátké společné soustředění na Mallorce, jednoznačně vidím, že chtějí pracovat jeden pro druhého, jako tým, byť jsou celý rok každý v jiné stáji. Je to výborné zjištění a na šampionátu by mělo hrát roli, že se domluví, že každý sehraje tu svou roli v týmu. V závěru tak těžkého závodu se to může projevit.

V týmu tedy panuje – na rozdíl od některých dalších reprezentací – pravý týmový duch?

V kategorii Elite jsou všichni silní závodníci a vzájemně se respektují. I Roman Kreuziger je stoprocentně odhodlaný pomoci Zdeňkovi Štybarovi, na oplátku se čeká, že on mu pomůže příští rok. To, že nyní mají společné soustředění, svědčí o tom, že ta parta bude táhnout za jeden provaz. Cyklistika je týmový, nejen individuální sport, to všichni pochopili, pokud by nespolupracovali, jeli každý na sebe, tak se to samozřejmě otočí proti nim, jednotlivec proti velkému pelotonu nezmůže nic. Když pojedou týmově, mohou z toho naopak těžit všichni, kdyby se někomu podařil velký úspěch, svezou se i ostatní na vítězné vlně, byla by to obrovská reklama pro celý tým.

Hodně věříte juniorům…

Ano, v juniorské kategorii máme opravdu silný tým, výsledky v letošní sezoně naznačují, že můžeme na mistrovství světa věřit v nejvyšší cíle a bojovat o medaili. Byli jsme před týdnem na závodech UCI v Itálii a ve Švýcarsku, kde jsme měli dvanáct juniorů, těsně před MS jsme tak otestovali, kdo jak na tom je. Vojtěch Sedláček skončil celkově na výborném 7. místě, a kdyby se nám vyhnula smůla, mohlo to být ještě lepší. V rozhodující etapě měl totiž před stoupáním pád Karel Vacek, lídr, pro kterého celý tým pracoval a byla šance, že bude bojovat minimálně o pódiové umístění, protože ten cílový kopec byl právě pro Karla, věřím, že závod by asi rozhodl pro sebe. Ovšem už se nestihl do pelotonu vrátit. Tým ale zareagoval, Karlův dvorní domestik Vojtěch Sedláček, který mu měl jet cílový kopec, převzal vedení, ostatní mu pomohli a výsledkem bylo to sedmé místo. Doufám, že si kluci vybrali smůlu v Itálii, kde spadl i Petr Klabouch, a že v Bergenu to vyjde.

Nikola Nosková se na týmovou spolupráci spolehnout nemůže…

Pro Nikolu je samozřejmě nevýhoda, že bude v pelotonu sama. Na druhou stranu, ona na předcházejících mistrovstvích světa byla také téměř sama a už jako juniorka dojela ve Španělsku čtvrtá. Dokáže se tedy prosadit, přestože je v pelotonu sama. V ženském pelotonu neplatí taková týmová taktika jako v elitních závodech mužů, ženské týmy totiž nejsou tak početné, nejlepší cyklistky se obvykle drží do závěru a poté si to rozdají mezi sebou. Nikola v letošní sezoně prokazovala neskutečnou výkonnost a věřím jí i na trati v Bergenu, která bude technicky náročná, což ona zvládá suprově. Navíc jí nebude vadit severské počasí, má raději chladnější, v tom se bude cítit jako ryba ve vodě. Může mířit vysoko, držme palce, ať nemá technický problém nebo se nepřimotá do pádu.

Vzpomeňte na svá mistrovství světa…

Jako závodník jsem mistrovství světa absolvoval šestkrát. To první… to byl takový šok, tehdy se spojili amatéři a profíci, takže najednou jsem jel místo 180 kilometrů rovnou 260, bylo to úsměvné, rád na to vzpomínám, za žádnou cenu jsem nechtěl vzdát, i když jsem odpadl. Nejlepší vzpomínky mám samozřejmě na Lisabon 2001, kde jsem skončil na devátém místě. V závěrečném spurtu mi trochu chyběly zkušenosti, když jsem se nechal zavřít, věřím, že jsem měl na umístění i do pětky. Ale byl jsem sám, bez podpory. Ovšem byla to nejlepší desítka, na to člověk vzpomíná strašně rád.

Eurosport vysílá kompletní program šampionátu včetně závodů žen, kategorie U23 a juniorů. Celkem se v devíti dnech jede 12 závodů. Vysílání Eurosportu z MS odstartuje týmovou časovkou žen 17. září od 12:00 na programu E1, od 15:30 opět na E1 vyrážejí na trať stejné disciplíny muži. Všechny závody komentuje tradiční cyklistický komentátor Eurosportu Štěpán Straka.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní