Advokátku Kláru Samkovou osobně neznám. Sleduji pouze její mediální projevy, jsme přáteli na Facebooku, kam dává své myšlenkové pochody.

Klára Samková byla tento týden hodně vidět. Veřejně projevila svůj názor. Řekla, že islám je pro ni jako nacismus. Toto tvrzení urazilo řadu muslimů. Hodně ostře reagoval turecký velvyslanec, který by byl rád, kdyby Samková byla za urážku islámu souzena.

Kláru Samkovou prostě nějak nemám rád. Vadí mi její kostýmky, nelíbí se mi její vlasy, myslím si, že má sklony k hysterickým projevům, vadí mi mnoho názorů, které veřejně prezentuje. Prostě ta paní mi vadí. Něco mi na ní nesedí a na dovču k moři bych s ní zřejmě nejel.

Jenže…

Klára Samková kritizovala islám. A turecký velvyslanec zuří. Žena si dovolila kritizovat něco, co muslimové kritizovat nesmí. Dovolila si sáhnout na náboženský koncept, který byl lidem dán přímo od Boha. Alespoň v to muslimové věří. Je to pro ně tak samozřejmé, jako pro Čechy je samozřejmé, že k mastné kachně patří vychlazené pivo.

Klára Samková by za tento výrok byla v muslimské zemi potrestána podle práva šaría. Jenže v České republice právo šaría neplatí. Zatím.

Zatím tu platí Listina základních práv a svobod, ústava a právo na svobodný názor.

S výrokem Samková souhlasit nemusíme, můžeme ho kriticky rozebírat a můžeme napsat, že Samková je nevzdělaná hysterka. Můžeme to napsat, protože máme svobodu slova.

Můžeme svobodně kritizovat Samkovou. Můžeme svobodně kritizovat islám. Můžeme svobodně kritizovat křesťanství, nákupy v Tescu, hru fotbalového nároďáku i chování revizorů v tramvaji.

Tohle všechno můžeme kritizovat, protože žijeme ve vyspělé zemi, kde se kritika unese. Kde kritika a svobodný názor patří k základním pilířům společnosti.

Pokud v Turecku není kritika některých dějů a lidí možná, tak v pohodě. Je to jejich volba. Není tam možno kritizovat islám ani prezidenta. Jenže tady jsme v Česku.

Tady zatím ještě svoboda slova platí. Nebo alespoň tak nějak přežívá. A přežívá i díky Samkové.

Mohu kritizovat islám. Mohu kritizovat kostýmky Samkové a mohu napsat, že je to podle mě hysterka. Mohu prostě svobodně projevit svůj názor. A Samková ho unese. Nemusí se jí to líbit, ale ví, že i já mám svobodu slova zaručenou. Může kritizovat zase mě. A já to taky unesu. Protože kritika je základ. Kde není kritika možná, tam nastupuje totalita.

Tady totalitu zatím nemáme. Tady se můžeme rozhodovat a kritizovat. A poděkujme za to i Samkové! Nemusí se nám líbit, můžeme se jí smát a nebo ji karikovat. Proč? Protože jsme Charlie Hebdo přeci, ne?

Svobodu slova hájí někdo, kdo nosí divné kostýmky a má často divné názory. A já Kláře Samkové za to děkuji. Děkuji někomu, s kým většinou nesouhlasím. Tohle je ale vyšší liga intelektuálního rozjímání. A toho není každý schopen. A bohužel se to netýká jen podrážděných muslimů, ale také nekritických českých obdivovatelů práva šaría. Zatím mohu kritizovat a nesouhlasit. Až nebudu moci Kláru kritizovat, až nebudu moci kritizovat islám a nebo jídlo od Ládi Hrušky, bude to začátek konce.