Pro autistické děti, které mají velké problémy s komunikací, může být škola značně skličujícím až děsivým místem. Topcliffe Primary v Birminghamu se však domnívá, že nalezla řešení – jako první vzdělávací ústav ve Velké Británii angažovala robotí učitele!

Humanoidní roboti Max a Ben žáky nejen učí, ale také si s nimi povídají a hrají různé hry. „Malí autisti se v jejich přítomnosti cítí bezpečněji než v přítomnosti dospělých nebo jiných dětí a snaží se s nimi komunikovat,“ uvedl ředitel školy Ian Lowe a dodal:

„Máme tu děti, které v době, kdy k nám nastoupily, nedokázaly navázat ani oční kontakt. Díky robotům se to změnilo. Myslím, že i kvůli tomu, že jsou tak roztomilí, a proto je těžké si jich nevšímat.“

Jedinou drobnou nevýhodou je tak skutečnost, že Max a Ben nedisponují žádnými emocemi a dokážou používat pouze standardizované fráze a odpovědi.

Oba roboty v ceně cca 300 000 Kč Topcliffe Primary darovala společnost Aldebaran, aby zjistila, zda (a jak) jejich technologie může pomoci dětem se zdravotním postižením. „Byla to oboustranně výhodná dohoda. Oni nám dali roboty a my jim na oplátku posíláme pravidelné reporty,“ komentoval to Ian.