Také jste nervózní z povinných školních fotek? A co teprve, když jste učitel, víte, že budete hromadu let na jedné škole a každý rok vás čeká martyrium do povinné ročenky? Dale Irby je přesně jedním z takových lidí, desítky let na stejném vzdělávacím ústavu, oblíben žáky nejen pro svou osobnost, ale i díky smyslu pro humor.

Když Dale na škole v americkém Richardsonu začal v roce 1973, pořídil fotograf jeho první portrét. Další rok uplynul a nastalo opětovné povinné portrétování. Dale si jako správný muž nelámal hlavu s oblečením a před objektiv fotografa se postavil v těch stejných šatech jako loni.

„Bylo mi tak trapně, když jsem zjistil, že jsem se dva roky po sobě fotil v těch samých věcech, ale moje žena to otočila ve vtip. V den dalšího focení následný rok mě poslala do školy opět v tom samém. Nakonec jsme zjistili, že je to skvělý nápad, a i když jsou mi ty šaty už malé, pořád si je na fotku do ročenky beru na sebe.“

Polyesterová košile se ještě nerozpadla a svetr do véčka v barvě velbloudí srsti je, ač nevypadá kvůli odlišnému svícení, také 40 let starý. A Dale má zcela jistě nejoriginálnější ročenku, jaká kdy vznikla.