Drtivá většina lidí špinavé auto umyje nebo zaveze do myčky. Ne tak Rick Minns z Norfolku, který věčně zaprášenou firemní dodávku využívá coby malířské plátno.

Rick, známý také pod uměleckým jménem Ruddy Muddy, na karoserii „vyškrábal“ již celou řadu nádherných obrazů – například zimní krajinu, děti hrající si ve sněhu nebo bitevní křižník.

„Říkám tomu grafilthy a strašně mě to baví. Původně to měla být jen recese. Můj zaměstnavatel by byl pochopitelně raději, kdybych dodávku spíš častěji umýval, ale tohle je podle mě lepší, než kdybych jezdil v nudném a špinavém autě,“ říká devětatřicetiletý muž, který pracuje pro jistý velkoobchod s květinami a navštěvuje výtvarné kurzy pro dospělé.

Rick nejprve začal dodávku zkrášlovat konečky prstů. To mu ale vydrželo jen chvíli. „Lepší jsou vatové tyčinky. S jejich pomocí mohu vytvářet mnohem detailnější a propracovanější kresby,“ vysvětluje.

Práce na každém obrazu mu zabere přibližně 10 minut. Vždy po několika dnech malby setře a pak čeká, až bude dodávka opět dostatečně špinavá. „To je trochu frustrující. Naštěstí hodně jezdím po venkovských silnicích, takže to netrvá zase až tak dlouho,“ směje se talentovaný otec tří dětí.

Co na to říkáte?