Vědci zjistili, že samota je stejně nebezpečná jako to, že člověk nesportuje nebo cukrovka. Pokud máte partnera nebo aspoň spolubydlící, dožijete se vyššího věku. Jste totiž pořád ve střehu a vnitřně mnohem šťastnější. A hlavní je, že se tolik netrápíte. To, že je člověk sám, totiž způsobuje i deprese.

Samozřejmě existují i lidé, kteří jsou rádi sami. Ale není jich moc. Většina lidí osamělost nemá ráda a někteří jsou osamělí, aniž by chtěli. Zemřel jim blízký člověk, jsou vdovy či vdovci a kvůli práci třeba ani nemají na přátele čas. Spousta z nich se trápí, mají deprese a nejraději by čas trávili s někým po boku. A hlavně! Když nejste sami, lidé vám pomůžou a vy z toho nemusíte mít depresi a špatnou náladu.

Podle odborníků osamělost zvyšuje riziko srdeční choroby, mrtvice a rakoviny. Pokud člověk nemá rodinu ani přátele, je to pro lidské zdraví hodně nebezpečné. Mladí lidé by se měli povzbuzovat k tvorbě sociálních vztahů stejně jako k fyzické aktivitě.

Pokud jste ale ve středním věku, nemusíte mít strach. Osamělost nemá na zdraví až takový vliv. Vztahy jsou důležité hlavně v mladším a starším věku. Pokud je vám kolem dvaceti let, měli byste trávit čas s přáteli a člověk by rozhodně neměl být sám. Společnost pak potřebují i starší lidé.

Když je člověk mladý a je sám, je náchylnější na nejrůznější záněty. Naopak ve stáří zase osamělí lidé trpí hypertenzí. Riziko onemocnění je vyšší až o 54 procent. Pokud máte kolem sebe spoustu přátel, nežijete sami a pořád něco podnikáte, máte menší pravděpodobnost, že onemocníte nějakou vážnou chorobou. Navíc sociální integrace pomáhá chránit proti obezitě.