Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Neziskovky odmítají kontrolu! Lékaři bez hranic čelí podezření, že se podílejí na pašování lidí z Afriky do Evropy

Neziskovky odmítají kontrolu! Lékaři bez hranic čelí podezření, že se podílejí na pašování lidí z Afriky do Evropy
Zdroj: Facebook.com
Uprchlická krize se ani po dvou letech od svého vypuknutí nemírní. K evropským břehům stále připlouvají tisíce uprchlíků, kteří buď utíkají před válkou, nebo jen chtějí zkusit štěstí v Evropě, na které je láká vidina významného finančního přilepšení si. Nejhorší je situace v Řecku a Itálii, které jsou pro uprchlíky nejčastějšími vstupními zeměmi do EU. Lodě neziskových organizací, které pomáhají africkým migrantům, by nově měly být doprovázeny policií. Neziskové organizace provozující tyto lodě se ale policejním kontrolám odmítají podřizovat.

Když před dvěma lety naplno propukla uprchlická krize, nikdo nemohl tušit, jak obrovských rozměrů nabude vlna imigrantů, kteří budou chtít vstoupit na území Evropské unie a požádat zde o azyl. V prvním roce krize, tedy v roce 2015, přišlo téměř milion a čtvrt uprchlíků. V roce 2016 byl jejich počet o něco menší, přesto je ale příliv nových žadatelů o azyl stabilně nesmírně vysoký a evropské státy si již s nově příchozími přestávají vědět rady.

V Itálii chtějí začít důsledně kontrolovat neziskové organizace. Je tu totiž velké podezření, že některé neziskové organizace pomáhají pašerákům a podílejí se na byznysu s lidským utrpením. Itálie chce začít plavidla neziskovek důsledně kontrolovat. Některé neziskovky jsou proti tomu.

Například kontrole se vzpírá organizace Lékaři bez hranic. Mají k tomu dva důvody.

1) Povinnost lodí pokaždé odvážet zachráněné lidi na pevninu a zákaz jejich přesouvání na jiná plavidla znamená nižší efektivitu operací na moři. Pokud se všechny záchranné lodě budou muset neustále plavit tam a zpátky mezi pevninou a místem záchrany, rapidně poklesne počet plavidel přítomných v operační oblasti. To v důsledku znamená více hromadných utonutí.

2) Přítomnost ozbrojených policistů a povinnost humanitárních pracovníků schraňovat jakékoli důkazy by byly v přímém rozporu se základními humanitárními principy nezávislosti, neutrality a nestrannosti.

CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy