Když uvidíte na zemi vajgl cigarety nebo vyplivnutou žvýkačku, prostě je překročíte a možná si v duchu říkáte něco o lidech, kteří dělají jenom bordel. Umělkyně Heather Dewey-Hagborg ale v takových věcech vidí příležitost.

Nedopalky cigaret, žvýkačky, kusy vlasů a podobné věci, které se válejí na zemi, pečlivě sbírá. Z těchto věcí pak dokáže v laboratořích vyjmout DNA člověka, který věc zahodil nebo o ni přišel, a pomocí speciálního počítačového programu z té DNA umí vytvořit celý obličej.

Na celý nápad přišla v čekárně u terapeuta, kde byl obraz s naprasklým sklem a v něm uvízl vlas. „Pořád jsem přemýšlela, komu asi tak patří a jak ten člověk asi vypadá,“ prozradila.

Začala zkoumat DNA a zjistila, že speciální programy podle vzorku mohou zjistit barvu očí, jejich vzdálenost od sebe, velikost nosu, barvu kůže, vlasů a další informace.

Nejde o vědeckou práci, protože jí stále chybí spousta informací utvářející tvář, a proto o sobě nemluví jako o vědkyni, ale jako o umělkyni, protože zbytek si prostě domýšlí. Ale je dost možné, že ten člověk, co jednou kdesi odhodil vajgl, se na její výstavě pozná.