Příběh paní Dany Krčálové, šestatřicetileté maminky čtyřleté a desetileté holčičky, je jak ze špatného filmu. Když byla v roce 2008 těhotná, našli jí vlastně náhodně v porodnici nádor na mozku, který jí byl následně operován. Hned nato ji ozařovali pomocí klasické fotonové terapie, která ale nádor nezastavila a paní Dana musela znovu na operaci.

V Praze na Bulovce se nachází Protonové centrum na léčbu rakoviny, které je zároveň nejmodernějším na světě a protonová léčba je mnohem účinnější a šetrnější než používané klasické metody. V lednu tohoto roku zažádala paní Dana svou pojišťovnu VZP, zda by jí uhradila léčbu v tomto protonovém centru, které by jí mohlo jako jediné úspěšně nádor odstranit. „Usilovala jsem o to, aby mi byla léčba umožněna ihned po operaci. VZP moji žádost stornovala,“ vysvětluje paní Dana přístup pojišťovny.

Lékaři z protonového centra v Praze se rozhodli nečekat na svolení pojišťovny a zahájit léčbu co nejdříve, jinak by paní Dana mohla zemřít, a dokonce jí centrum uhradí léčbu na své náklady. Kdyby paní Daně pojišťovna vyhověla a mohla se léčit pomocí protonové terapie ihned, nemusel by se nádor znovu objevit.

Tento týden podstupuje už svou třetí operaci, ale naštěstí má velkou naději, že bude žít. „Nemoc změnila hlavně mě, a to tím, že mám srovnané priority, neřeším hlouposti, snažím se nefňukat a užívat si každý den. A hlavně nepřestávám doufat. Dali mi naději a jsem za ni nesmírně vděčná,“ dodává paní Dana.