Po první sérii ho chtěli zrušit a autor předlohy, sám lékař v Koreji, byl vzteky bez sebe. Mnoha lidem vadil primitivní humor, zlehčování války (sice korejské, ale v době vysílání probíhala vietnamská a lidé si to brali osobně) a vůbec vtipy vzdálené realitě. Přesto i pod hrozbou okamžitého stažení natočila televizní stanice CBS ještě jednu řadu a v ní došlo k zásadnímu zvratu.

V díle s názvem Vždycky kulku uslyšíš umírá na operačním stole přítel blízký hlavní postavě. Benjamin Franklin Pierce ale nemůže zahájit resuscitaci, neboť na záchranu a jeho skalpel čekají desítky dalších. Najednou vedle vtipů byla i smrt, každý díl se začínal točil tak, že vás v jedné vteřině rozesmál a ve druhé rozbrečel. A tvůrci se nebáli ani nechat umírat přímo lékaře a sestry z MASH, šokující smrt Henryho Blakea během cesty z Koreji domů ochromila diváky.

Zabralo to. Namísto okamžitého stažení se MASH točil jedenáct let a je to nejúspěšnější seriál všech dob, jeho poslední díl si tehdy naladilo asi 51 milionu lidí. Je také jediným, který si drží konstantní sledovanost během opakovaného vysílání, ač je čtyřicet let starý.

Herce z MASH dohnalo vysoké stáří. Jediný Alan Alda (77) alias Hawkeye Pierce si drží hereckou kariéru i ve vysokém věku a jeho tvář je známá široké veřejnosti, ostatní se ale dali na divadlo nebo se drží stranou. Někteří z nich už mezi námi vůbec nejsou. McLean Stevenson (†67) jako plukovník Henry Blake zemřel o čtyři roky dříve než Larry Linville (†61), který skvěle zahrál Franka Burnse. Harry Morgan (†96) alias Sherman Potter už mezi námi není od předminulého roku, dožil se skoro stovky.

Ostatní se ale i nadále scházejí při výročních událostech a jako parta na sebe nezapomínají. Přibyly jim tuny vrásek a kila šedivých vlasů, namísto statných vojáků, respektive lékařů v uniformě tu stojí lidé vysokého důchodového věku, sami již mnohonásobní dědečkové.

Babičku jsme schválně vynechali. Loretta Swit (75) totiž děti nemá. Zato má mnoho peněz, které použila na botoxy a plastiky. Bohužel.