Portál HlídacíPes.org uvedl, že má k dispozici svědectví lidí, kteří museli Primu opustit. Vedení televize prý 7. září 2015 přišlo s jasnými instrukcemi, že o uprchlické krizi se bude informovat negativně.

Novináři tvrdí, že získali informace i důkazy potvrzující, že vedení televize Prima spolu s vedením redakce zpravodajství dlouhodobě prosazují, aby byla uprchlická tematika prezentována především jako hrozba.

„Vedení televize v čele s šéfredaktorkou zpravodajství Jitkou Obzinovou a zástupcem majitele Lubošem Jetmarem svolalo na pondělí 7. září 2015 mimořádnou poradu. V její první části promluvili k širší redakci, ve druhé části pak vyčlenili redaktory a editory, jichž se týká téma uprchlíků, a s nimi se pak přesunuli do druhého patra na konkrétnější poradu. Základní sdělení z první části porady bylo jednoznačné: k uprchlické krizi je třeba zaujmout jasný postoj ve smyslu – představují hrozbu, obáváme se islamizace, uprchlíky tu nechceme. Součástí sdělení byla i informace, že redaktoři a reportéři se musí s postojem ztotožnit, kdo to nehodlá akceptovat, nemůže v redakci FTV Prima dále pracovat. Na druhé poradě byly instrukce konkrétnější. Námitky některých redaktorů, že předem jasné vyznění reportáží odporuje novinářskému kodexu, byly odmítnuty s tím, že žádné vyvažování, objektivita a novinářský kodex se minimálně v několika následujících měsících řešit nebudou. Po této poradě jeden z redaktorů TV Prima podal výpověď, druhá redaktorka odešla v souvislosti s „migračním nařízením“ letos na jaře,“ uvedli novináři z portálu HlídacíPes.org.

TV Prima se zatím k tomuto závažnému obvinění nevyjádřila. Nicméně redaktoři, kteří z Primy odešli, pokračují v dalších závažných výpovědích. „Víceméně platí, že kdo sdílí náš protiuprchlický názor, ten dostane prostor. Proto v reportážích vystupují často bizarní postavy z Parlamentních listů nebo politici z Úsvitu a Okamurovci,“ popsal praxi na Primě jeden z novinářů.

Bude zajímavé sledovat, jak na toto obvinění Jitka Obzinová a její tým zareagují. Jisté je, že to je zřejmě nejzávažnější obvinění, se kterým se Obzinová během své kariéry setkala. V podstatě je to vzorový příklad obvinění, po kterém vedoucí redakce v mnoha případech ze svého postu odstupuje…