Z vlastní zkušenosti víme, že naučit se ignorovat něco, nebo dokonce někoho, kdo vám dlouhodobě pije krev, může být docela složité. Ale s trochou praxe a trpělivosti se to naučí i ten největší cíťa, nebo cholerik. Máme pro vás 5 tipů, které z vás neudělají zenového mistra, ale mistra Ignoranta!

1. Racionálně si zdůvodněte, proč vás ten/ta/to tak strašně štve!

První věc, kterou musíte udělat, pokud chcete něco absolutně vytěsnit ze svého zájmu, je odůvodnit si, co přesně vám na tom vadí. Vadí vám něčí hlas, něčí nejapné poznámky? Nebo máte zkrátka plné zuby své ducha pusté kolegyně? Neplatí vždy na hrubý pytel hrubá záplata. Někdy stačí mnohem méně. Co třeba sluchátka na uši?

2. Uvědomte si, že změnit můžete bohužel jen sami sebe

Pokud si myslíte, že pár výchovných gest dopadne na úrodnou půdu u někoho, kdo vás dlouhodobě vytáčí do vrtule, tak to se pletete. Vaše kolegyně s pisklavým hlasem asi nepřepne na sametový alt a už vůbec neočekávejte, že se někdy naučí vyprávět vtipy. A nepomůže jí ani změna barvy vlasů!

3. Stanovte si pevné hranice

Ještě před tím, než nad někým nebo něčím definitivně zlomíte hůl a začnete se stoprocentní ignorací, stanovte si, do jaké míry vám to může uškodit. Je totiž pravda, že pokud přestanete na dobro komunikovat se svou kolegyní, může se také stát, že jednoho dne od ní budete něco potřebovat…

4. Buďte diplomati

Abyste se vyhnuli trablům, které by mohly vycházet z předchozího bodu, učte se diplomatickému jednání. Práce i život v kolektivu je někdy prostě náročný, ale když budete lišky podšité a na každého i sebehoršího prudiče budete slušní, tak se vám to vyplatí. Vždycky platí, že se slušností nejdál dojdete.

5. Buďte ignoranti, ne však asociálové

To, že si kolem sebe vytvoříte štít a neprůstřelnou bublinu vůči tomu, co vám nedělá dobře, ještě neznamená, že se do sebe máte uzavřít úplně. Dbejte na přirozenou a logickou separaci. Svou pozornost zbytečně nerozptylujte a energií také neplýtvejte tam, kde není potřeba. Ale myslete i na to, že co vás nezabije, to vás posílí. Takže trocha té tolerance také nebude na škodu.