Internetové diskuze žijí videem, v kterém mladík na návštěvě Grand Canyonu naláká veverku na okraj srázu a potom ji skopne dolů. Někdo žádá smrt za smrt. Jiní by chtěli, aby turista mrtvolu zvířete jako pokání našel a pohřbil. Úřady po muži ve slaměném klobouku zatím marně pátrají.

Hysterické reakce jsou pro většinovou populaci běžné. Pojďme se ale nad událostí zamyslet střízlivě a bez zbytečných emocí. Je veverky škoda? Jde opravdu o zločin? Neudělala by veverka mladíkovi to samé, mohla-li by?

Samozřejmě že udělala. Veverky jsou mor. Kromě extrémních polárních oblastí a nejsušších pouští zamořily celou planetu. Už jen proto, že se na ní odehrává něco jako soupeření druhů o životní prostor, by neznámému muži neměl hrozit trest, ale spíš uznání. Tahle konkrétní veverka se na rozdíl od svých kolegyň nepomnoží příslovečnou geometrickou řadou (viz „šuk*t jako veverka“), a proto logicky na světě zbude víc místa pro nás lidi.

Zvířata nemají duši. Nikdy neměla. Dost pravděpodobně ji nemáme ani my, protože tak jen nazýváme vlastní vědomí. Veverky ale rozhodně nemají ani vědomí. Jsou to hloupé strojky na skákání z větve na větev, které si občas do koruny stromu něco schovají, aby to pak už nikdy nenašly. Bohužel to platí i pro naše domácí mazlíčky. Možná jim právě teď hledíte do očí a myslíte si, že souzníte. Kdepak. Jen žebrají o potravu.

Pokud ale ochránce lidských práv americké autority opravdu dostihnou a bude muset zaplatit pokutu ve výši pěti tisíc dolarů (v krajním případě to může skončit i šesti měsíci ve federálním vězení), čeká podle mého soudu i nejpokročilejší demokracii světa podobně smutný osud jako naši zemi. Ano, myslím tu, jejíž obyvatelé už léta trpí nedokončenou dálnicí D8, protože jakýsi pomatený ekoterorista kdysi kdesi v Českém středohoří pozoroval moc pěkně žíhanou ještěrku.

Tolik tedy k právu eliminovat veverku. Z hlediska lidského pokolení je to samozřejmě pozitivní věc a je jen dobře, že se onen obránce našich zájmů předtím, než hlodavce kopl, obul. Tahle zvířata přenášejí široké spektrum nemocí.

Doufám, že se vám můj první sloupek pro eXtra.cz líbil. Pokud budou vaše reakce dostatečně příznivé, redakce mi jistě dá prostor vyjádřit se i k dalším palčivým tématům dneška. S pozdravem THIS IS SPARTA! se loučí XY.