Meteorický roj Perseid neboli padání hvězd lze jako každý rok pozorovat zhruba od druhé poloviny července do první poloviny srpna. Astronomická podívaná přitom vrcholí v noci z 12. na 13. srpna, tedy ze středy na čtvrtek.

Už dnes ale samozřejmě můžete vyrazit do noci a sledovat noční oblohu, na které spadne až 70 meteorů za minutu. A nemusíte se bát, že byste ani jednu hvězdu padat neviděli, počasí je ideální.

Na tuto každoroční podívanou se chystají i desetitisíce lidí z celého Česka. Na Facebooku už kvůli tomu vznikla speciální skupina s názvem Perseidy Padání hvězd 2015, ke které se připojilo 64 tisíc lidí.

A kde hvězdy pozorovat?

1. Ke sledování hvězd si najděte místo, kde vám ve výhledu nebudou překážet stromy nebo domy. Váš zorný úhel by měl být co nejširší.

2. Doporučujeme najít si vyvýšené místo, pakliže budete sledovat hvězdy v ranních hodinách, musíte totiž brát v úvahu výskyt ranních mlh.

3. Vytáhněte paty z města. Vyrazte ideálně do přírody, daleko od světel lamp.

4. Scenérii sledujte vleže, kvůli rozšířenému zornému úhlu.

5. Vyrazte na hvězdárnu. Pozorovat meteorický roj budou pochopitelně i hvězdáři, takže si najděte nejbližší hvězdárnu nebo planetárium.