Nebude to jen o tanci, ale i pomoci smysluplné věci. Návštěvníci pražského Plesu v Opeře budou mít možnost získat v dražbě unikátní ametyst, jehož hodnotu odhadují odborníci na 50 tisíc korun, a peníze budou věnovány na dobročinné účely.

Ametyst vyniká nezvyklým tvarem a sytě fialovou barvou a pochází z dolu Santa Ana v Uruguayi. „Ametysty z Uruguaye jsou slavné pro svou jedinečnou sytou barvu, která se v jiných světových nalezištích nevyskytuje,“ vysvětluje Marian Gajda ze společnosti Mineralia, která je jedním z partnerů plesu a kámen do dražby věnovala.

Vyvolávací cena ametystu, jehož cenu Marian Gajda odhaduje na 50 tisíc korun, je stanovena na 35 tisíc Kč. „Předpokládáme, že mezi návštěvníky plesu se o tento atraktivní kámen najde dostatek zájemců,“ říká Gajda.

Částka získaná v dražbě bude použita na konto Nadace Tereza Maxová dětem, která pomáhá studentům z dětských domovů získat univerzitní vzdělání, a na projekt Srdcerváči, zaměřený na podporu handicapovaných.

Ametyst je odrůda krystalovaného křemene, jenž je díky příměsi železa zbarven do fialova. Je oblíbeným materiálem pro výrobu různých ozdob, šperků, ale používá se i jako samostatná dekorace.

Ples v Opeře je tradičně vrcholem plesové sezóny a jednou z nejprestižnějších společenských akcí v ČR. Letošní, již 11. ročník, proběhne 8. února 2014 v budově Státní opery v Praze.

Společnost Mineralia provozuje pražské v Havlíčkově ulici největší výstavu a obchod s minerály a vzácnými kameny ve střední Evropě.