Výzkum OECD ukázal na jedno smutné prvenství. České děti s přehledem vedou žebříček malých alkoholiků a alkoholových degustátorů. Jejich počet navíc raketově stoupá.

České děti pijí dokonce tak moc, že přijde den a nebude se říkat „pije jako Dán“, ale „pije jako Čech“. Čeští puberťáci totiž ty dánské s přehledem v pití alkoholu předběhli. Jak z výzkumu vyplynulo, zkušenost s alkoholovými dýchánky mají téměř všichni patnáctiletí.

Děti pijí víc a začínají s tím dřív. Od roku 2002 vzrostl počet malých pijáků ze 70 % na alarmujících 94 %. Odborníci na zdravotnictví, psychologové a učitelé jsou z této statistiky v šoku.

Není si však k čemu gratulovat.

Češi alkohol u dětí svým způsobem tolerují, pití v nízkém věku ale přináší mnohem horší rizika. Podle psychologa Ladislava Csémyho, odborníka na závislosti, jsou zdravotní a psychologické důsledky zneužívání alkoholu u dětí mnohdy závažnější než u dospělých. Mladí alkoholici často už během dospívání selhávají v životě a dostávají se do uzavřeného kruhu závislostí.

Jak uvedla Helena Rampachová z Asociace nestátních organizací, na závislosti dětí na alkoholu se podílejí paradoxně i samotní rodiče. Určitě každý z nás byl alespoň jednou svědkem toho, jak rodič nechává dítě ochutnat pivo nebo frťánka. A takhle to začíná.

Obecně je česká společnost k alkoholu shovívavá, to koneckonců ukázal i pokus dětí přímo na ulici. Otevřou jim dospělí láhev alkoholu a přispějí tak k dětskému alkoholismu? Podívejte se na video!