To video jste určitě už viděli. Muž v hnědé bundě a parta policistů v zelených vestičkách koukají na zakuklence, kteří se snaží útočit na demonstraci tzv. sluníčkářů.

Média tento incident podala tak, že neonacisti napadli klidný pochod. Problémem je, že nikoho ze zakuklených mužů se nepodařilo dopadnout. Podle svědků v sobotu večer pak další zakuklenci útočili na centrum Klinika. Opět se nikoho nepovedlo dopadnout.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán je přesvědčen, že policie selhala. Tým ministra vnitra prý během soboty udělal řadu chyb.

Do toho tu máme muže v hnědé bundě. V neděli o něm mluvčí policie Jan Daněk uvedl, že nemá informace, že by muž pracoval u policie. V pondělí si ale už policisté vzpomněli, že muž je policista v civilu a prý pomáhal zvládnout partu agresivních zakuklenců. Dokonce ho prý za statečné jednání čeká pochvala od nadřízených. Video s mužem v hnědé bundě najdete například ZDE.

Česká veřejnost se ale tomuto oficiálnímu vysvětlení směje. Na internetu se mezi lidmi sdílí informace, že muž v hnědé bundě spíše koordinoval partičku provokatérů, kteří dělali divadlo pro kamery České televize.

Milan Chovanec slíbil, že nechá všechny sobotní incidenty prošetřit. Kromě partičky zakuklenců, kteří útočili pod dohledem muže v hnědé bundě na sluníčkáře, tu máme i další problémy.

Nějací lidé prý na Hradčanském náměstí útočili na přenosový vůz Českého rozhlasu a policie prý odmítla pomoci.

A pak tu máme ten útok na Kliniku. Na centrum, které pomáhá uprchlíkům, prý útočili také zakuklenci. Bohužel, policie opět nikoho nedokázala dopadnout. A policisté navíc ani nevědí, kdo pobodal muslimského přítele české aktivistky ve Vršovicích. Muž už je z nejhoršího venku, jeho zranění naštěstí nebyla tak vážná, jak se nejprve zdálo.

Každopádně ministr spravedlnosti Pelikán je přesvědčen o tom, že Chovancovi lidé selhali. Chovanec je na dovolené, tak se brání jen velmi složitě. A Pelikán do něj dál ostře buší.

"Za postupem policistů během víkendového bezpečnostního opatření stojím a jsem přesvědčen, že Policie České republiky svou roli zvládla. Podezření na údajná pochybení jednotlivců nechám prověřit tak, jak jsem již uvedl během víkendu,“ uvedl v úterní tiskové zprávě policejní prezident Tomáš Tuhý.

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána policie selhala, když v sobotu nezakročila proti maskovaným výtržníkům napadajícím průvod levicových aktivistů mířících k Pražskému hradu. Pelikán vyzval Chovance, aby jednal a vyvodil z toho důsledky.

Ministr vnitra Milan Chovanec slíbil, že celou věc nechá řádně prošetřit, jen prý potřebuje čas. Robert Pelikán mu ho ale dát nechce.

Jisté je jedno, o práci policie se hodně diskutuje a mnoho lidí se nespokojilo s vysvětlením, že muž v hnědé bundě jen pomáhal uklidňovat situaci…