Dnes večer se na televizi Nova můžete těšit na megafilm Troja! A při té příležitosti tu pro vás máme hned několik zajímavostí, které se před natáčením a během něj přihodily a o kterých jste možná ani nevěděli.

Původně plánované natáčení v Maroku muselo být přesunuto do Mexika kvůli válce v Iráku.

Během natáčení si Brad Pitt (Achilles) skutečně poranil Achillovu patu, jediné slabé místo jinak nezranitelného hrdiny. Záběr, na kterém špatně dopadá na nohu a křiví obličej bolestí, se musel kvůli zranění zpětně přetáčet.

Před premiérou se vyrojila fáma, že nohy Achillea (Brada Pitta), byly počítačově nahrazeny nohami jiného herce. Pittovi byly údajně na obávaného válečníka málo vypracované. Šlo ale pouze o pomluvu.

Při natáčení v Mexiku se musel štáb vyrovnat se dvěma hurikány. Jeden z nich přišel v posledním týdnu natáčení a zničil dům, kde spal Brad Pitt.

Brad Pitt i Eric Bana oba skutečně zahráli své bojové scény. Dohodli se na tom, že za každý reálný zásah si vyplatí peníze. Za malý zásah to bylo 50 dolarů, za víc bolestný 100. Bana neplatil Pittovi nic, ale ten mu musel dát 750 dolarů jako bolestné.

8 000 kostýmů a brnění a 10 000 párů bot z nejrůznějších materiálů vyrábělo podle historických záznamů přes 150 lidí z celého světa. Trvalo jim to 4,5 měsíce.

Dřevěný kůň byl pro filmové účely vyroben z oceli a ze skla. Byl 11,5 metrů vysoký a vážil 11 tun.

Čtyři sta řeckých lodí, které vidíme mířit na Troju, ve skutečnosti tvořily jenom dva skutečné modely, které se následně rozmnožily v počítači. Jedna loď měřila 36,5 metru.

Do konkurzu na Helenu Trojskou se přihlásilo kolem 3 000 žen. Režisér Wolfgang Petersen o tom prohlásil: „Bylo to peklo. Nakonec jsme si vymysleli speciální míru. Každé jsme položili otázku, kolik lidí by se kvůli ní vypravilo do války“. Odpověď Diane Kruger zněla: „Těžko říct.“

Nejzásadnější filmová bitva se natáčela čtyři týdny a zúčastnilo se jí přes 1 250 komparzistů. Někteří z nich byli profesionální atleti nebo vojáci sportovní akademie.

Ve filmu se také objevilo hned několik chyb.

Sparta ležela ve skutečnosti ve vnitrozemí, nikoliv u moře, jak je tomu ve filmu.

Poté, co Achiles (Brad Pitt) táhne za povozem mrtvého Hectora (Eric Bana) a zastaví, je v mezeře mezi přihlížejícími diváky vidět, jak „mrtvý“ Hector (Eric Bana) vstává a odchází pryč.

Když ve 28. minutě přijíždí Paris (Orlando Bloom), Hector (Eric Bana) a Helena (Diane Kruger) do Troje, vítají je davy na náměstí, nad kterými se tyčil královský palác. Na konci filmu ve 152. minutě však nad náměstím není žádný palác vidět.

U jednoho z Trojanů můžete například vidět na ruce hodinky.

Brnění, které se ve filmu objevuje, bylo použito poprvé až o 800 let později.