První paterčata v Česku se narodila už v neděli ráno, ale vášně neutichají, jako by to bylo teprve včera. Alexandra Kiňová (23) a její rodina jsou terčem útoků a nenávisti ze stran veřejnosti jenom proto, že žena dostane od státu výjimečnou pomoc. Kromě nového nájemního bytu 3+1, který jí dala k dispozici obec Milovice a v němž budou muset platit řádný nájem, se dočká i dvou placených chův na tři roky, mimořádné dávky 51 000 korun od ministerstva práce a rodičovský příspěvek ve výši 220 tisíc korun.

Saša Kiňová teď navíc dostala od kolínského obchodu s dětskými potřebami zdarma dva kočárky, ale s takovou nenávistí, jaká se strhla po daru, nepočítala ani majitelka obchodu.

"Byla jsem tím překvapena a potom jsem z toho byla hodně smutná. Zkazilo mi to posledních pár dnů, jak někteří lidé dokáží být hnusní. Vedle rodičů paterčat nadávali i nám a vyhrožovali, že si u nás nic nekoupí,“ řekla majitelka obchodu s potřebami Daniela Caltová pro romský server.

Nejčastěji podle ní zaznívá argument, že ostatní matky by měly taky dostat věci zdarma, protože mají dvě a více dětí, ale nikdo si podle majitelky neuvědomuje, jaká je práce s pěti narozenými dětmi najednou. Navíc Saša otěhotněla spontánní cestou a šance, že se takto narodí pět dětí, je jedna ku 48 miliónům.

V diskuzích o matce paterčat se také často jako argument uvádí osud posledních čtyřčat, která žijí s rodiči v bytě 1+1. Nikdo ale už v argumentačním souboji neuvádí, že to bylo rozhodnutí rodičů přestěhovat se do malého bytu a od státu se jim dostalo také výjimečné pomoci.

Daniela Caltová a její prodejna nakonec museli vydat veřejné prohlášení, kde se striktně ohrazují proti romským útokům a proti tomu, že kočárky ženě darovali z peněz zákazníků. Celé vyjádření si můžete přečíst tady.