Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Máte rádi ČOKOLÁDU? Dávejte si pozor, co kupujete, možná právě VY podporujete ZOTROČOVÁNÍ afrických dětí!

Vykořisťování dětí má bohužel mnoho podob.
Zdroj: Lenka Klicperová/Člověk v tísni, Profimedia
Kdo z vás nemiluje čokoládu? Čokoláda má nejenom tisíce příchutí, ale i podob a milují ji jak velcí, tak malí po celém světě. Kousek téhle zázračné sladkosti dokáže s vaším tělem zázraky. Mimo jiné například snižuje krevní tlak nebo povzbuzuje činnost mozku.

Většina z vás když má chuť na čokoládu, jednoduše přijde do obchodu a může si vybírat z celé řady produktů. Prostě přijdete, koupíte a sníte a tak to děláte pořád dokola. Ale přemýšlel někdo z vás alespoň na chvíli nad tím, co všechno se skrývá za výrobou té malé vynikající tyčinky nebo tabulky čokolády? Asi těžko a proč taky by měl.

Mnozí si nejspíš neuvědomujete, že hlavní složkou čokolády je kakao, které se většinou pěstuje a dováží ze západní Afriky. Mezi dva největší producenty kakaa patří Ghana a Pobřeží slonoviny. Tyhle dvě destinace představují 60 % světových dodávek kakaa. Mnoho společností obchodujících s čokoládou se spoléhá právě na dvě zmíněné země. Jenomže v tom tkví ten největší problém.

Většina kakaa, které se pak rozváží do všech koutů světa, se vyrábí na malých farmách, kde nejenom farmáři trpí extrémní chudobou. Díky tomuto problému dochází k tomu, že na kakaových plantážích pracují většinou malé děti v nelidských podmínkách. Jedná se zejména o izolované farmy, kde děti ve věku 11-16 let pracují až 100 hodin týdně za minimální mzdu.

Kromě toho, že děti otročí v nelidských podmínkách, aby si někdo na druhé straně polokoule mohl dát svoji oblíbenou čokoládovou tyčinku, tak jsou v častých případech bity vším, co zrovna jejich hlídačům přijde pod ruku. Malý Ali Diabate, osvobozený z otroctví, vypovídá:" Já a moji kamarádi jsme byli často biti opaskem, bičem, ale také pěstmi do obličeje. Bití bylo na denním pořádku a stalo se součástí našeho života. Kdykoliv jsme nesli vaky plné kakaových bobů a jen jeden nám spadl, okamžitě jsme byli bití, dokud jsme ho nezvedli a nešli dál."

Pokud nechcete podporovat dětské otroky, vyhýbejte se velkým "profláknutým" značkám, které nemají označení "fair trade".

Až budete příště vybírat v obchodě nějakou čokoládovou sladkost, zkuste se na pár vteřin zastavit a zamyslit se nad tím, koho nebo co jejím nákupem podporujete. A pokud se vám zdá, že bych po vás chtěla moc, tak mám pak jediné řešení. Zakažme čokoládu po celém světě a máme vyhráno!

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy