Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Mapa rakoviny v Česku: Každý třetí člověk jí onemocní, každý čtvrtý na ni zemře!

Mapa rakoviny v Česku: Každý třetí člověk jí onemocní, každý čtvrtý na ni zemře!
Zdroj: profimedia.cz, archiv
+ Další 3 fotografie
Každý třetí obyvatel České republiky onemocní nádorovým onemocněním. Každý 4. občan ČR pak zemře. S trochou nadsázky lze říci, že není otázkou, zda rakovinu dostaneme, ale kdy ji dostaneme a o jaký typ nádorového onemocnění půjde.

Nádorové onemocnění úzce souvisí s naším životním stylem. Nedostatek pohybu a obezita jsou spojovány s rakovinou tlustého střeva, slinivky břišní, ledvin nebo s rakovinou prsu. Vliv kouření na karcinom plic je také notoricky známý.

Každoročně onemocní v České republice více než 94 000 lidí zhoubným novotvarem. Každý rok zemře v České republice na rakovinu téměř 27 000 lidí. Každých 20 minut tedy umírá v naší zemi jeden člověk na rakovinu. To jsou údaje za rok 2015. V roce 2017 to bylo v podstatě stejné. V případě počtu rakoviny patříme k absolutní evropské špičce. A alarmující je, že se nám děsivá čísla nedaří snížit.

V České republice každý rok onemocní 94 000. Muži lehce převažují nad ženami. Muži trpí rakovinou plic, konečníku a tlustého střeva. Ženy rakovinou kůže, dělohy a prsou.

Nejohroženější jsou lidé v Praze, na Karlovarsku, Olomoucku a Ústecku. Jako nejzdravější kraje pak vychází Vysočina a jižní Morava. Z výsledků Národního onkologického programu vyplývá, že bohatší regiony trpí rakovinou tlustého střeva. Je to logické, v tzv. chudších regionech se jí střídmě a více zdravě.

Podobně logické je to také s rakovinou plic. Tam, kde je koncentrováno více kuřáků, je také vyšší zastoupení karcinomu plic v populaci. Rakovina plic postihuje kuřáky mezi 55. a 65. rokem a ročně se odhalí šest tisíc nových případů.

Rakovinu prsu dostávají hlavně ženy (ale vyloučena není ani u mužů). Ročně se odhalí 6500 nových případů. Pokud přijdete k lékaři včas, roste vaše šance na uzdravení. Přesto čtvrtina žen z odhalených případů na rakovinu prsu umírá.

Abychom nekončili v negativním duchu, tak se pojďme na závěr podívat na rakovinu tlustého střeva a konečníku Případů v České republice ubývá. Češi začínají více dbát o svou životasprávu. Česko už nepatří k zemím s největším výskytem rakoviny konečníku a tlustého střeva a s nejvyšší úmrtností právě na tyto nemoci. Přitom před pěti lety jsme vévodili evropským i světovým tabulkám. "Díky posílení screeningu jsme na pátém až šestém místě (ve výskytu) v Evropě a jdeme dolů. Je to velmi pozitivní zpráva," uvedl pro Český rozhlas Ladislav Dušek z Institutu biostatistiky a analýzy Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. V počtu úmrtí jsme klesli na 11. příčku. Zásadní roli u šance na přežití hraje to, v jaké fázi se nemoc zachytí.

V minulosti se odborníci přikláněli k názoru, že k některým typům rakoviny můžeme mít genetické předpoklady. V současné době většina lékařů tvrdí, že za rakovinu může náš životní styl. Málo pohybu, stres, obezita, špatná volba jídla. Pomoci by mohly mléčné výrobky, ovoce, zelenina a také omezení tuků a cukrů. Ale to vlastně každý tak nějak cítí, že krabička cigaret a klobásy každý den nejsou to pravé ořechové.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy