Někdy se bohužel stane, že matka porod nepřežije. A tak z chvílí, kdy se člověk těší na společný život ve třech nebo čtyřech, se stane jenom prázdnota a velká bolest. Matky při porodu bohužel umírají jak v Česku, tak na Slovensku. A tak Simona Valachová není jediný případ.

Vendula Bečková (†31) – litoměřická nemocnice

22. března roku 2008 zemřela při porodu v litoměřické nemocnici Vendula Bečková ze Skalice. Rodila císařským řezem, po kterém vykrvácela. Její manžel Roman zůstal sám se třemi syny. Lékaře Otmara S., který vedl porod, následně policisté obvinili z ublížení na zdraví. Podle nich vyjmul plod z dělohy nešetrně. Miminko se podařilo zachránit.

Radka Janečková (†33) – chomutovská nemocnice

V květnu roku 2006 zemřela den po porodu také Radka Janečková. Zemřela na embolii plodovou vodou. Lékaři si ale mysleli, že jen krvácí po porodu. Zůstalo po ní pět synů. Policie úmrtí neshledala jako trestný čin. Nemocnice pozůstalým přislíbila odškodnění milion korun, ale mezitím se změnil majitel a rodina bohužel nedostala nic.

Katarína (†30) – trnavská nemocnice

Po porodu zemřela v roce 2011 i Katarína ze Slovenska. Mladé ženě praskla stěna dělohy a vykrvácela. Její syn Matúšek přežil a je zdravý. Doma měla žena ještě holčičku. Lékař, který měl ten den službu, byl obžalován z přečinu usmrcení. Po dlouhých pěti letech se pozůstalí dočkali spravedlnosti. Fakultní nemocnice Trnava jim musela zaplatit přes 4 miliony korun.

Věra H. (†36) – jičínská nemocnice

V roce 2011 zemřela po porodu matka dvou dětí. Podle rodiny lékaři chybně určili diagnózu a neodhalili poporodní komplikace. Mysleli si totiž, že žena krvácí ze sleziny, jenže po operaci zjistili, že slezinu má v pořádku. Tak byla odvezena do nemocnice v Hradci Králové, kde zemřela. Po pitvě lékaři zjistili, že žena měla vzácnou nemoc tepen a praskla jí výduť. Příbuzným ženy má nemocnice vyplatit 850 tisíc korun.

Žena (†37) – havířovská nemocnice

V roce 2004 vykrvácela po porodu žena, která porodila svoje čtvrté dítě. Po vypuzení placenty začala silně krvácet. Vzhledem k tomu, že trpěla poruchou srážlivosti krve, lékařům se nepodařilo krvácení zastavit. Přitom při operaci dostala 30 transfuzí krve a krevních derivátů včetně plazmy. Úmrtí vyšetřovala policie.

Naďa – Volyně

V roce 2008 zemřela při porodu rodička Naďa. Bohužel, nepřežilo ani její dítě Derek. Zůstaly po ní tři děti, které skončily v dětské domově. Její muž Zdeněk Kopáček se po celé tragédii zhroutil a nedokázal se se smrtí manželky smířit. A tak se nezvládal starat ani o svoje tři děti – dvě dcery v pubertě a syna (4). Dívky začaly chodit za školu, sociálka mu děti odebrala a skončily v dětském domově. Ze smrti ženy se zodpovídala gynekoložka Hana J. Soud ji ale nakonec zprostil obžaloby.

Žena – jihlavská nemocnice

Další rodičkou, která nepřežila porod, byla i žena z Horního Bolíkova. Císařským řezem porodila zdravého syna, ale později zemřela na oboustrannou plicní embolii. Podle manžela byla úplně zdravá a vše byla chyba lékařů. Nevěří, že udělali vše, co mohli.

Jitka Hlavatá (†36) – třebíčská nemocnice

Jitka Hlavatá zemřela po porodu po krvácení dělohy a několikanásobné srdeční zástavě. Podle posudku ministerstva zdravotnictví nebyly postupy lékařů správné a přímo souvisely se smrtí rodičky. Rodina ženy získala odškodnění 3,5 milionů korun.

Ročně zemře po porodu v Česku až 20 rodiček. Z toho ale asi jen 7 kvůli přímé souvislosti s těhotenstvím nebo porodem. Ostatní mají jiné zdravotní komplikace nebo nemoci, kterými trpěly před otěhotněním.