Začneme nejprve u tvůrce série George Lucase, který věnoval skoro utrženou polovinu ze 4 miliard amerických dolarů za prodej práv na filmovou sérii na charitu. Velmi šlechetné gesto, ale podle některých odhadů ho to rozhodně bolet nebude, protože se počítá s nejvyšším ziskem v dějinách kinematografie.

S nabídkou na roli byl osloven i Leonardo DiCaprio, roli ale později překvapivě odmítl. A pak že Leo nad kvalitními snímky nikdy neváhá!

Tvůrci splnili sen dvěma britským fanouškům Star Wars, když je nechali podílet se na vzniku nové epizody! Dvou geeků, kteří si ve volném čase vyráběli roboty z filmu a následně je vystavili na Star Wars konferenci v Německu, si totiž všimla producentka série, která oba dva doporučila oddělení výroby rekvizit. Jejich nástupu na natáčecí palubu poté již nic nebránilo a splnil se jim životní sen.

Jedná se o první film ze série Star Wars, na který vlastní práva filmové studio The Walt Disney Company, které je koupilo za 4 050 000 000 a­merických dolarů od společnosti Lucasfilm George Lucase, který se však spolu s Kathleen Kennedy ujal role producenta. Lucas doplnil, že prodej práv byl způsob, jak předat sérii mladší generaci filmařů. Ovšem pod jeho bedlivým dohledem.

Star Wars měl zásadní vliv na Hobita. Původně měl být poslední snímek rozdělen na dvě části, ale na poslední chvíli se Peter Jackson rozhodl díly nerozdělovat. Druhá část byla naplánována na prosinec 2015, ale bojovala by tak o diváky s filmem Star Wars: Episode VII (2015). Právě tato konfrontace usnadnila Jacksonovi zásadně jeho rozhodování!