Maďaři důsledně chrání Schengen před uprchlickou vlnou. Za to si vysloužili ostrou kritiku různých neziskových organizací. Prý proti davu imigrantů nepostupují dostatečně humánně.

Uprchlíci z Blízkého východu ale stále míří do zaslíbené země, kterou se stalo díky slovům Angely Merkel Německo. Uprchlíci se proto ze Srbska snaží projít přes Chorvatsko.

Za posledních 24 hodin srbskou hranici překročilo 5650 běženců. Uprchlíci ze Srbska přijíždějí do Chorvatska autobusy i taxíky. Umisťováni budou do táborů v Ježevu, Dugavamě, Sisku a Tovarniku.

Podle iDnes.cz také neutichá příliv uprchlíků do Německa, kteří jdou přes Rakousko. Ve středu přišlo do země kancléřky Angely Merkel 7266 uprchlíků. Na příliv běženců se chystá i Slovinsko, které je součástí schengenského prostoru a sdílí hranice také s Rakouskem, Itálií a Chorvatskem.

Na hranicích mezi Maďarskem a Srbskem propukly násilné střety, když běženci prorazili bariéru. Maďaři proti nim pak použili slzný plyn. Uprchlíci ale vytvořili formaci a na ochránce hranice dál útočili. Při střetu se zranilo 300 lidí, z toho 30 dětí. Objevují se svědectví, že někteří uprchlíci házeli své děti přes bariéru.

Chování maďarských úřadů ostře odsoudil srbský premiér Aleksandar Vučič. Podle něj je chování maďarské strany v rozporu s morálními principy Evropské unie.