Ten příběh rychle využila západní média a na chlapcově smrti chtěla ilustrovat nezájem EU o syrské uprchlíky.

Někteří novináři ale od počátku celé kauzy naznačovali, že otec mrtvého chlapce v některých bodech svého vyprávění zřejmě lže.

Na webu eXtra.cz jsme jako první v Česku poukázali na to, že Ajlanův otec cestoval do Německa zřejmě kvůli lepší zdravotní péči. O tom, že chtěl nové hezčí zuby, jsme psali ZDE.

Nyní se objevily další informace, které svědčí o tom, že chlapcův táta je možná lhář.

Nejprve totiž novinářům tvrdil, že se chopil kormidla, když kapitán kvůli vysokým vlnám zpanikařil a z lodi vyskočil. Jenže je to nejspíš lež. Ajlanům otec loď řídil už od vyplutí z Turecka.

„Příběh, který vyprávěl, nebyl pravdivý. Nevím, co ho přimělo lhát, možná strach,“ řekl podle agentury Reuters Iráčan Ahmad Džavád, který plavbu spolu s manželkou přežili, přišli ale o jedenáctiletou dceru a devítiletého syna.

Džavád dále řekl, že Abdalláh Kurdí s převáděči od začátku spolupracoval a že po neštěstí k manželům připlaval a prosil je, aby o jeho skutečné roli pomlčeli. Svědectví tohoto muže podle iDnes.cz podpořil další člověk z lodi. Dvaadvacetiletý Iráčan Ámir Hajdar také označil Ajlanova otce za spolupracovníka pašeráků. Také ho prý viděl od počátku cesty u kormidla.

Ajlanův otec nová svědectví odmítá. Stále tvrdí, že za cestu platil stejnou částku jako ostatní. Že s pašeráky nespolupracoval a že za smrt svého syna nemůže.