Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Lukáši Rosole, máme pro tebe zbraň na Ochotskou! Když ti nebude dávat syna, zkus tohle...

Lukáši Rosole, máme pro tebe zbraň na Ochotskou! Když ti nebude dávat syna, zkus tohle...
Zdroj: Empresa Media / Empresa Media / Profimedia.
+ Dalších 23 fotografií
Jejich manželská krize se dostala do stadia, kdy podle všeho vedou souboj o dítě! Michaela Ochotská podle všeho zneužívá svého výsostného postavení matky a citově lynčuje svého manžela. Lukáš Rosol je tak psychicky na dně, protože s malým Andrém nemůže trávit čas, jak by si sám přál, ale je pod diktátem bývalé moderátorské hvězdy TV Nova. Redakce eXtra.cz oslovila uznávanou advokátku Terezu Machovou, jak by se měl Rosol do budoucna zachovat, aby mohl čas se synem trávit bez problémů!

Tenista bojuje o svou rodinu! Opustil milenku, u které hledal únik před problémy ve společné domácnosti s Ochotskou. A teď, obrazně myšleno, klečí před Ochotskou s růží v ústech a prosí o odpuštění, aby jejich syn vyrůstal v kompletní rodině. Jenže Ochotská si s ním hraje jako kočka s myší a nic nenasvědčuje tomu, že by se konal "happy end". "Já ho chci vidět často, jenže zase jsem byl v cizině na turnajích, pak byl André nemocný, tak jsem ho několik týdnů neviděl," popsal před pár dny Rosol pro Blesk, proč má minimální kontakt se synem, a naznačil, že mu Míša dělá problémy.

Redakce eXtra.cz se zeptala uznávané advokátky Terezy Machové, která je specialistkou na rodinné právo, jak by se měl Rosol v komplikované situaci zachovat. Tak, Lukáši, teď pozorně čti!

Když se manželé rozejdou, není mezi nimi dohoda o úpravě poměrů k dítěti a není ještě ani rozhodnuto soudem o těchto poměrech a matka hledá různé důvody pro to, aby dítě otci nedávala - třeba kvůli nemoci dítěte bez náhradního termínu, co v tomto případě má otec dělat?

"Tedy předně, pokud rodiče nemají mezi sebou uzavřenou dohodu o tom, který z nich bude mít nezletilé dítě v péči a v jakém rozsahu se s tímto bude druhý rodič stýkat, a ani soud v této věci zatím nerozhodl, může se druhý rodič, zpravidla tedy otec, obrátit se žádostí o vyjednání takové dohody na orgán sociálně právní ochrany dětí, případně může oslovit mediátora specializujícího se na tyto rodinné spory. Tyto varianty však přicházejí do úvahy v tom případě, kdy je druhý rodič ochoten o dohodě jako takové jednat. V opačném případě, kdy druhý rodič jakoukoli možnost dohody fakticky svým postojem k věci neumožňuje, nezbývá než se obrátit na příslušný soud s návrhem na úpravu poměrů k nezletilému dítěti. Pokud jeden z rodičů nemá například možnost nezletilé dítě vídat vůbec, může si v rámci prozatímní úpravy poměrů podat k soudu návrh na vydání takzvaného předběžného opatření."

Existuje nějaká možnost, jak často emocionálně velmi vyhrocenou situaci ohledně péče o dítě v rodině, která se rozpadla, zklidnit?

"Z mé praxe se ukazuje, že poměrně zdatným pomocníkem je v těchto situacích čas, který dříve či později ty nejostřejší hrany alespoň částečně obrousí. Samozřejmě tento fakt neplatí vždy a bez dalšího. Pokud jsou rodiče alespoň trochu rozumní a uvědomují si, že svým chováním, které třeba nejsou schopni sami v daný čas změnit, ubližují především vlastním dětem, je možné takovou rodinnou situaci řešit buď v rámci mediace, nebo rodinných terapií, kde je možnost vztahy mezi rodiči urovnat alespoň do té míry, kdy tito jsou schopni mezi sebou dále komunikovat na běžné slušné úrovni. Ovšem tohoto lze dosáhnout, když si obě strany uvědomují závažnost situace a chtějí ji změnit."

Když mezi rozešlými manžely není dohoda a soud zatím nerozhodl, jak často by měl otec své dítě vídat?

"Neexistuje žádná tabulka, která by určovala, jak často by otec či matka měli své děti vídat. Dokud nejsou poměry k nezletilému dítěti upraveny dohodou či soudem, tj. není zřejmé, kterému rodiči bude dítě svěřeno do péče, je třeba vycházet z toho, že oba rodiče mají právo pečovat o dítě stejnou měrou, avšak s vědomím toho, že dítě není věc."

Je tak zřejmé, že východisko z těžké situace, kterou Ochotská i Rosol prožívají, je naprosto jednoduché! Přestat válčit a začít více přemýšlet nad tím, jestli jim jejich společný potomek v budoucnu dokáže odpustit, když to neumí oni sami...

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy