1979, rok, kdy poprvé Josef Váňa vyhrál svůj závod. Ani však po dlouhých 34 letech Váňa neukončil v úctyhodných šedesáti letech svoji kariéru.

Trenér, žokej, chovatel a hlavně milovník koní zasvětil jezdectví celý život. Český národ může být vděčný, že vedle hokejového Jágra má také dostihového Váňu. Celkem osmkrát vyhrál Velkou pardubickou jako žokej, devětkrát jako trenér a v roce 2009 dostal medaili Za zásluhy. Zaslouženě.

Sám Váňa vesele hlásá, že v jeho těle není kost, kterou by neměl zlomenou. Pětkrát utrpěl otřes mozku, měl zlomenou pánev, všechna žebra, dva obratle a utrpěl mnoho fraktur. Nepřemožitelný žokej má i vlastní filmový dokument Největší závod je život.

Pokud nejste milovníky hnoje a jezdeckých holínek, můžete se potkat s Velkým Váňou na konci února při příležitosti události Koně na Žofíně. Pražský ostrov bude 28. února patřit slavnostním okamžikům, ale především samotným koním. Za doprovodu starokladrubských vraníků pražské jízdní policie a běloušů přímo z kladrubského Národního hřebčína se na Žofíně představí koňští prominenti.

Kromě nejoblíbenějšího dostihového koně české historie na Žofíně budou k vidění osobnosti z řad dostihových jezdců, trenérů a majitelů, z jejich řad pak budou vyhlášeni také šampioni závodišť Velká Chuchle a Pardubice spolu s Váňou.