Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Když se zastaví čas: Proleťte se s námi nad stále smrtícím Černobylem!

Když se zastaví čas: Proleťte se s námi nad stále smrtícím Černobylem!
Zdroj: youtube.com
+ Další fotografie
Americký novinář Bob Simon navštívil ukrajinský Černobyl téměř 30 let po hrůzostrašné jaderné havárii. Láká vás vidět to, co spatřil on? Návštěvu bychom vám neradili, protože tajemné místo má pořád sílu zabíjet. Raději si pusťte tohle video.

Jaderná katastrofa, která ovlivnila celou Evropu a v důsledku i celou severní polokouli, se odehrála 26. dubna 1986. Že je to už strašně dávno? Možná. Jenže na zmizení radiace potřebujete času daleko více.

I přestože je ukrajinská oblast stále populárnější mezi mnoha dobrodruhy, všichni, kdo do okolí reaktoru vstoupí, riskují rakovinu a mnoho dalších vážných zdravotních potíží.

Tehdejší sovětská vláda totiž celý problém vyřešila po svém. Kvůli amatérskému zásahu byly bezprostředně po havárii vystaveny přímému ozáření stovky tisíc lidí a vybuchlý reaktor byl pouze překryt primitivním sarkofágem. Ten ale nebyl původně vůbec určen pro dlouhodobé řešení, a tak logicky nevydržel.

Odborníci tvrdí, že je v oblasti ještě stále dost radioaktivního materiálu schopného způsobit další katastrofu. Z toho důvodu probíhá v posledních pěti letech neuvěřitelně nákladný projekt na trvalé zakonzervování místa tragédie. Na jeho dokončení ale stále chybí zhruba 750 milionů dolarů, tudíž je v nedohlednu.

Vypadá to tedy, že bez ohrožení vlastního zdraví se do oblasti jen tak nevydáte. Podívejte se alespoň na video, které využívá technologie moderních dronů a nabízí exkluzivní letecké záběry okolí havárie.

Také vám při jeho sledování běhá mráz po zádech?

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy