Je to hovado, měl by skončit na psychiatrii, jeho tvorba je nebezpečná, navádí k násilí, dělá hnus a špínu. To jsou nejčastější výtky, které míří na Martina Pohla, do posledních dní umělce známého pouze hrstce lidí, díky němuž začíná Česko objevovat, co je to horrorcore. Všichni řeší jeho tvorbu a jeho děsivá videa, sami možná netušíce, že z černého humoru Martyho frků, které kolují Facebookem, se plácají do kolen.

Přitom je to jeden a ten samý člověk. Ale o Řezníkovu uměleckou činnost tady vůbec nejde. Nemůžete si jen tak někoho nominovat do hlasování a pak ho před koncem, kdy je jasné, že vyhraje, diskvalifikovat, protože jste podělaní děsem, že do Opery by měl přijít někdo v masce skeletonu, nedejbože ukázat třeba fakáče do televize a lidičkovi Lucince Bílé by se z toho zastavilo srdíčko.

Ačkoliv je Řezník oficiálně undergroundovou záležitostí, kterou opravdu poslouchá jen určitá komunita lidí, odplivávání si nad jeho tvorbou je vrcholem pokrytectví a daleko nebezpečnější než jeho videa je zavírání očí nad vykreslenou tematikou násilí, která se bohužel děje v daleko větší míře, než je pletení růžových poníků na duze z cukrovinek. Vrah nejde vraždit, protože o tom nějaký Martin Pohl rapuje, vrah jde vraždit, jelikož k tomu má své pohnutky, které s uměleckou tvorbou nemají nic společného.

Zpívání (rapování) o násilí nebo jeho vykreslování v klipech nemá pro člověka žádný vliv, přesto pokud je dokázáno, že se někdo dopustil trestného činu na základě inspirace umělcem, je to pak už extrémní případ a něco ošklivého by spáchal dřív nebo později sám od sebe. Navíc – Martin Pohl rapuje o násilí a o smrti uměleckou formou a je to na jeho videích poznat, přesto jsou zde lidé, kteří ho posílají do blázince a za jeho texty jej odsuzují, stačí si jen projít třeba naše diskuze. K našemu údivu jsou to také ti, kdo mají jako oblíbeného umělce člověka, jenž texty o násilí s nadsázkou kolikrát ani nemyslí.

Eminem (41) je oblíbený i v naší redakci a jeho tracky tady jedeme ve velkém. Přestože taky začínal jako okrajový umělec, jeho tvorba je teď už spíš mainstream a rozhodně se nedá říct, že by jej nikdo neznal. Každý, kdo ale o něm někdy slyšel, musí vědět, že tenhle cholerik to ale kolikrát myslí zpola vážně, protože s bývalou manželkou Kim měli divokou domácnost a svou matku nenávidí. Svoje psycho stavy si tak vybrečí v násilných textech, kde svou ženu vraždí a zakopává v lese, podřezává personál nemocnice, střílí holky za nevěru a zejména rádi máme song Kill You, kde je náš oblíbený verš: „O.K., jsem připraven si hrát s mačetou a každýmu podříznu hrdlo, vy čur*ci mě k tomu navádíte a přestanete až tehdy, až budete pod ostřím nože.“

Mimochodem, Eminem je nejprodávanější rapový umělec historie a za svoje prasácké násilné texty má 13 cen Grammy. Jenže on zpívá anglicky, a proto je to asi pro širokou veřejnost v pořádku, že ano?

Jak již ale bylo řečeno několikrát, o Řezníkovu tvorbu tady vůbec nejde. Jde o princip a přizdisráčství pořadatele Českého slavíka Mattoni, který odstřelil politicky nekorektního umělce. Ať už si o Řezníkovi budete myslet cokoliv, tohle se prostě nedělá a nevadí to jen veřejnosti, ale i samotným zainteresovaným.

5. Matěj Ruppert

Vrátil Slavíka z roku 2006, kterého dostal jako Skokan roku. Důvodem je selekce pořadatele podle toho, co je podle něj umění a co ne.

4. Tomáš Klus

Žádného Slavíka nevrátil, ale odstoupil navždy z hlasování. Nelíbí se mu neprůhlednost soutěže, nestandardní postup v kauze Řezník a vůbec to bere jako nespravedlivost.

3. Ondřej Ládek

Xindl X nic nevrací, ale staví se za Martina Pohla ohledně cenzury jeho tvorby. Postup pořadatele považuje za totalitní praktiky, které nás vracejí před rok 1989.

2. Richard Krajčo

Přestože Řezníkovu tvorbu neuznává a má k ní velké výhrady, kritizuje i postup pořadatele a vůbec celý spor, v němž se Český slavík Mattoni zachoval velmi podivně. V tomto případě nevidí Krajčo vítěze, ale dává za pravdu oběma stranám.

1. Koblížci

Skupina, co vyhrála minulý ročník Objev roku. Nyní svou cenu vracejí na podporu Martina Pohla. Jejich důvod je trochu úsměvný, podle svého facebookového prohlášení jsou na Slavíka „nas*áni“. Co může partičku mladých kluků s komickým jménem štvát na anketě, díky níž aspoň něco vyhráli, nevíme, ale o to vlastně nejde.