Krásná či dokonalá postava nemusí být výsledkem jen těžké dřiny. Všichni odborní lékaři, fitnesáci či modelky vám potvrdí, že základem je zdravý spánek, potom kvalitní strava a jako poslední pravidelný pohyb.

Někomu ale stačí jen upravit jídelníček a ejhle, konfekční velikost o číslo menší je doma. Oproti tomu Pepík z Horní Dolní musí makat každý den ve fitku, aby toho pivase shodil, a stěžuje si, jak je to nespravedlivé. Tak jako tak, základem je správná strava. Ale co tedy jíst, aby se mi záhadně nezmenšovaly věci ve skříni? Lépe položená otázka, co si dávat k snídani, svačině, obědu a večeři, abychom nebyli jen na nudných krekrech, polystyrenech či suché rýži?

Dnes je na paškálu snídaně. Ooo, svatá snídaně, kéž by tě všichni povinně brali jako ten nejdůležitější stravovací návyk. Ano, už od školky nesnídáte, neumíte to či nemáte čas. Blbost! Nesnídat je prohřešek, který se vám právě ukáže časem v úzkých džínách v oblasti stehen, zadku, kdekoliv. Nesnídat je zkáza!

  1. Takže bod číslo 1! Snídáme všichni, i ti, co se ráno odbývají silnou kávou. Tekutina není jídlo a to, pánové, platí i pro točenou Plzeň.
  2. Takže co tedy snídáme a kdy? Snídáme nejdéle do půl hodiny po probuzení. A co?
  3. Zapomeňte na ty přesládlé instantní kaše, které mají v sobě více cukru než Coca-Cola. Teplý rozpečený croissant? To vůbec! Anglická snídaně? Vražda!

Ne, ne, nezbyde nám zase nudný krekr, naopak!

4. Snídat můžete jak sladké, tak slané. Dopoledne je tělo více schopné zpracovávat sacharidy, takže si můžete dopřát i pečivo. Teď tedy konkrétněji. Slanou variantou budou nejlépe vajíčka na jakýkoliv způsob (ne smažená na litru oleje, pokud smažíme, tak jedině na kokosovém). Mohou být i párky (pro vegetariány sójové, ale pozor, mají vyšší nutriční hodnotu). Pro masožravce to může být i kvalitní šunka s žitným chlebem – samozřejmě bez másla. Pro sladkožrouty jsou nejlepší proteinové palačinky, ovesná kaše, rýžová kaše či placky. Co si doma upéci banánový chleba s fitness burákovým máslem? Ano, existují i produkty, které jsou sladké, ale bez přidaného cukru či náhradních sladidel. K snídani si můžete upéci i zdravý štrůdl. Žádné listové těsto, ale těsto ovesné, jablíčka, skořice. Mňam.

5. I k snídani patří pitný režim. Před jakýmkoliv jídlem byste měli vypít aspoň jednu skleničku s vlažnou vodou a citronem. Voda krásně nastartuje proces trávení a nastartuje metabolismus a vy nezačínáte den ukládáním po „hladovění“ ve spánku.

Zdravá strava nemusí být nudná. A nebereme připomínky, že není čas přemýšlet nad tím, co jíte. Je to o prioritách. A léto se blíží, plavky čekají. Ale hlavně, vaše tělo už nechce bojovat s bílou moukou, nechutnými éčkami v každém produktu a náhradními dochucovadly. Dopřejte sami sobě luxus, jezte, žijte zdravěji a retro džíny, které schováváte ve skříni od svých patnácti, budete moci zase vytáhnout!