Sestřelení malajsijského boeingu letícího z Amsterodamu do Kuala Lumpur se řadí mezi sedm největších leteckých katastrof historie. Na palubě bylo 295 lidí a nikdo nepřežil, těla obětí jsou podle svědků všude kolem, dokonce až v patnáctikilo­metrové vzdálenosti od nehody.

Kdo je viníkem? To teď bude předmětem vyšetřování, a dokonce i možná důvodem dalšího konfliktu. Letadlo bylo totiž sestřeleno u ukrajinského Doněcku, právě v místech, kde probíhají ty nejostřejší boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty.

Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Geraščenka sestřelil letadlo v desetikilometrové výšce raketový systém BUK a první teorie hovoří o tom, že měl patřit právě proruským povstalcům, kteří si ale mysleli, že míří na ukrajinské letadlo.

Ukrajinská vláda už nyní celou tragédii hodnotí jako teroristický útok a není podle expertů vyloučeno, že celá situace vyvolá další odvetný konflikt. Ostatní země okamžitě vydaly prohlášení, že jejich letecká doprava se bude vyhýbat ukrajinskému vzdušnému prostoru.