Je to jen několik dní, co médii obletěla zpráva o přistání sondy Rosetta na kometě Čurjumov-Gerasimenko. Stalo se tak po deseti letech cesty sondy napříč sluneční soustavou. Mise může lidstvu přinést naprosto zásadní informace o vzniku soustavy nebo například vysvětlit původ vody na Zemi.

Jedním z klíčových členů vědeckého týmu je také Brit Matt Taylor. Všechnu slávu, která na jeho adresu jednoznačně patří, ale zastínila jiná, chce se říci až trapně malicherná záležitost. Taylor si totiž na jeden ze živých přenosů vzal triko s potiskem lehce oděných komiksových hrdinek. A to dělat nejspíš neměl. Rázem totiž proti sobě spustil obří nenávistnou kampaň na sociálních sítích.

Převážně feministkami byl obviněn ze sexismu. Jeho tričko údajně odrazovalo potencionální adeptky od práce ve vědě a mělo jim dávat najevo, že na tomto kariérním působišti nejsou vítány. Absurdní situace vyústila až ve veřejnou omluvu, během níž se citlivý vědec, pardon, sexistický prasák pod vlivem emocí dokonce rozplakal.

Celá situace je skutečně humorná a tragická zároveň. Můžeme polemizovat, na kolik se zvolený úbor hodil pro formální příležitost. Obviňovat ovšem jeho nositele ze znevažování ženské role ve vědě; vážně může některou ženu urážet potisk s fiktivními postavami, které podle všeho ani nevypadají jako „oběti sexualizované společnosti“, ale jako sebevědomé a silné hrdinky?

Nejúsměvnějším faktem poté je, že tričko navrhovala sama žena, která ho Britovi dala jako dárek. Nejsmutnější, že v nesmyslném honu na viníka se ztrácí skutečné zásluhy, které pro výzkum vesmíru Matt Taylor přinesl…