Dnes jsou objednávkové katalogy opravdu retrem. Vše si sháníme především přes internet, čím dříve zboží dorazí, tím lépe. Ale vždy tomu tak samozřejmě nebylo. Do roku 1967 jsme si nemohli objednat vůbec nic. Zlom přichází se vznikem československého katalogu Magnet, jenž byl obdobou západních zásilkových obchodů. Magnet jste si mohli zakoupit v trafice za neuvěřitelnou dvacku. To dneska nám to chodí do pošty zadarmo a většinou to putuje rovnou do sběru.

Pamatujete na pojízdné prodejny? Vozily potraviny do odlehlých vesnic. Občas jezdily i čistírny peří či pojízdné knihovny, o které byl veliký zájem.

Počátkem 80. let vzniká v Praze první večerka, která měla otevřeno do 22:00, opět se jednalo o převratnou novinku. Konečně si i pracující mohli navečer koupit čerstvý rohlík nebo máslo. Ještě jedna novinka se v Československu rozmohla, byl to tzv. nákup do tašek, kdy zaměstnané ženy daly své tašky i se seznamem na kliku obchodu, a když se vracely z práce, čekaly zde na ně již plné tašky, jen zaplatily a mohly pokračovat domů za rodinou.

A nyní již fotogalerie.