Lassana Bathily (24) je nyní něco jako francouzský hrdina, který by si snad podle mnohých zasloužil i něco jako vyznamenání. Zatím mu ale stačí jen to, že dostal od vlády francouzské občanství.

Narozen v Mali a muslimského vyznání žije již několik let v Paříži, kde pracoval jako zaměstnanec židovského košer obchodu, který přepadl a několik hodin tam držel rukojmí radikál Amedy Coulibaly.

Muslimský zaměstnanec pohotově schoval zákazníky do obrovského mrazáku, vypnul mrazení a policii informoval o pohybu a úmyslech Coulibalyho. Když byla rukojmí propuštěna, policie nejprve omylem zatkla právě statečného Malijce.

Francouzi okamžitě poté, co se dozvěděli, kdo zachránil život jejich spoluobčanům, založili petici na podporu Lassany, kde požadovali, aby mu vláda dala občanství a pas. Nemuseli prosit dlouho. Návrh byl ihned schválen a Lassana Bathily se včera dočkal za účasti vrcholných politiků Francie.

Malijec, nyní Francouz, pak měl během večera pronést řeč, ale jak skromně vypadá, tak i žije. Tiše řekl, že žádný hrdina není a že se za něj ani nepovažuje, je to prostě jen člověk, co jednal podle svého svědomí.

A muslim. Ale to už rasisti a xenofobové nevidí.