Myslíte, že zvířata nedokážou prožívat emoce podobné těm našim? Ale ano, umí – a podle vědců to rozhodně neplatí jen o domácích mazlíčcích (kočky, psi…), ale například i o včelách. Alespoň to tvrdí britská etoložka Melissa Bates, která se specializuje právě na problematiku citového života zvířat.

Na těchto fotografiích můžete vidět zástupce mnoha různých druhů zvířat, kteří se „smějí na celé kolo“. Pochopitelně nevíme, zda skutečně jde o úsměv – důvodem, proč nám to tak připadá, může být i psychologický jev známý jako pareidolie.

Při pareidolii dochází, obecně řečeno, k dotváření neurčitých podmětů s pomocí fantazie. Pokud jste někdy pozorovali oblohu a napadlo vás při tom, že nějaký mrak vypadá jako lidská hlava (nebo třeba jako nosorožec či nákladní automobil), víte naprosto přesně, o čem je teď řeč.

Je třeba rovněž vzít v potaz, že zvířata zpravidla vyjadřují své emoce jinými způsoby. Psi vesměs dávají radost najevo tím, že vrtí ocasem (pozor, neplatí to absolutně), takže řada lidí se domnívá, že smích do jejich repertoáru gest a mimických výrazů spíše nepatří. Navzdory tomu se ale v různých populárních článcích často píše o některých druzích psů, kteří úsměv umějí používat vysloveně účelově – třeba k přivítání páníčka apod.