V dnešním druhém dílu naši minisérie věnované veselým zvířatům vám přinášíme dalších 15 snímků dokazujících, že i němé tváře dokážou prožívat emoce podobné těm našim.

Dnes mimo jiné uvidíte vysmátou žábu, sovici sněžní a dokonce i hejno rejnoků. Samostatnou zmínku si jistě zaslouží také fotografie z jedné poněkud neobvyklé narozeninové party, kterou si oslavenec – roční bílý pes – zjevně pořádně užil.

Mimochodem, není bez zajímavosti, že emoce „cítí“ nejen zvířata, ale podle některých studií i rostliny. Cleve Backster už v roce 1966 připojil k filodendronu polygraf (přístroj zaznamenávající změny krevního tlaku, frekvenci pulzu i dýchání atp.) a došel k závěru, že rostliny jsou schopny prožívat „strach“, „radost“ či „bolest“ a navíc mají paměť.

Profesor ekologie James Cahill z University of Pennsylvania zase nedávno zjistil, že rostliny reagují na lidské doteky. Pokud některé druhy budete opatrně „hladit“, začnou chřadnout a nakonec uhynou (zástupci těch stejných druhů, kterých se nikdo nedotýkal, byli v pořádku). Jiné druhy ze studované skupiny na pravidelné „hlazení“ nijak nereagovaly a dalším naopak prospělo. Bylo navrženo mnoho vysvětlení, proč se tak děje, nicméně žádné z nich není dostatečné.