Osmašedesátiletý Allen Zderad z americké Minnesoty začal být jednoho dne velmi citlivý na světlo a pálily ho oči. Lékaři mu řekli, že mu odchází buňky na sítnici a že ho zřejmě čeká slepota. Nemoc ho nakonec o zrak skutečně připravila.

Allen neviděl dlouhých deset let. Nyní se lékaři v Rochesteru rozhodli, že Allenovi zkusí nasadit bionické oko, které umožňuje vidět obrysy předmětů a lidské tváře. Rozhodně není pravidlem, že organismus každého člověka bionické oko přijme. U Allena ale operace proběhla dobře.

„Vidím sice jen přibližné obrysy, ale i to je skvělé. A hlavně poznám manželku, je to totiž ta nejkrásnější žena tady v místnosti,“ uvedl Allen. Jeho žena pro list The Telegraph dodala, že dlouhých deset let jen slyšeli, že se nedá nic dělat. A že i tento malý krok považují za zázrak.

Bionické oko neumožní přirozené vidění, ale umí člověku zprostředkovat užitečný vizuální vjem. Elektronický implantát umístěný na sítnici vede impulzy do očního nervu. Odtud pak jsou vedeny do mozku, kde jsou zpracovány.