Toto video je z roku 2008. Je tedy staré 7 let. Přesto se nyní objevilo znovu v médiích. Vytáhli ho lidé, kteří se děsí imigrační vlny. Vytáhli ho ti, kteří straší, že takto to bude jednou vypadat v celé Evropě.

„Podívejte se na tu zvěř. To jsou uprchlíci z Afriky. Obsadili celé město a zničili ho. Už mají pod palcem celý jih Itálie. Všude vládnou Afričani a ničí naše města.“

Tak zní výkřiky těch, kteří dávají obrázky z roku 2008 do souvislosti se současnou přistěhovaleckou krizí. Jenže v roce 2008 žádná masivní uprchlická vlna ještě neexistovala.

Někdo prostě vytáhl staré video a zasadil ho do dnešního kontextu. Ty obrázky jsou děsivé a dobře se jimi straší. Tyto staré obrázky jsou využívané jako mediální bič na běžence.

Proto tyto obrázky s radostí sdílejí různí extremisté a nacionalisté, kteří jsou často napojení na skupinu Islám v ČR nechceme.

Co se v roce 2008 v Castel Volturnu stalo? Do střetu se zde dostala tradiční mafie Camorra (klan Casalesiů) s přistěhovalci z Afriky. Šlo o to, kdo bude mít pod palcem obchod s drogami.

V podstatě drogoví obchodníci z Afriky chtěli sebrat kšefty tradiční italské mafii. A Camorra si to nenechala líbit. Zavražděn byl člen italské mafiánské rodiny Antonio Celiento a 6 afrických přistěhovalců. Vraždy Afričanů si objednal mafián Giuseppe Setola. Koho zajímá, co se stalo v Castel Volturnu, může se podívat třeba ZDE.

Jaká je tam ale situace dnes? O město údajně stále bojuje místní italská mafie s drogovou mafií z Afriky. Jenže je to ÚDAJNĚ.

Někteří novináři tvrdí, že město je plné prostitutek a drogových dealerů. Že je to jedno obrovské ghetto, kde platí zákony ulice.

Jiní novináři zase tvrdí, že ve městě je klid. Že události z roku 2008 byly jen výjimečným excesem. Jinak je to město jako každé jiné.

Přemýšlíme, komu věřit. V postmoderním 21. století věří mediálnímu obrazu jen ovce. Stále více se dostáváme do situace, že můžeme věřit jen tomu, co vidíme na vlastní oči.

Kam zmizelo malajsijské letadlo číslo 1? Kdo sestřelil malajsijské letadlo číslo 2? Věříte tomu, co vám někdo napíše, nebo věříte tomu, co si osaháte? Co zažijete na vlastní kůži?

Dějiny současné žurnalistiky jsou dějinami manipulace a lží. Informace se překrucují podle toho, komu se to hodí a jak si to zaplatí.

Nevíme, jaká je situace v Castel Volturnu dnes. Milí čtenáři, byli jste tam? Viděli jste jih Itálie v poslední době na vlastní oči? Napište nám, co jste viděli, co jste zažili. Je to peklo? Nebo je to pohoda s pizzou a zmrzlinou? Snažíme se psát na eXtra.cz pravdu, nelhat. Takže co? Budeme tam muset asi zajet na dovču a omrknout to.