V jihoamerickém Peru mají na náhorní plošině Nazca jednu z největších záhad světa a zároveň turistickou atrakci, kterou chtějí ročně vidět tisíce lidí. Musíte ale nejdřív do letadla a pak se ze vzduchu díváte na ohromující obrazce opice, pavouka, astronauta nebo kolibříka.

Všichni už vědí, jak tohle dílo indiánů z Nazky vzniklo, ale nikdo dosud nepřišel na to, k čemu mají tyhle geoglyfy, jak se odborně nazývají, sloužit. Teorií je mnoho, od přízemního zavlažování až po nevědecké navigování mimozemských lodí, ale žádnou z nich se nepovedlo prokázat.

Nicméně ať už na planině Nazca leží cokoliv, patří to ke kulturnímu dědictví lidstva a poničit by se to odvážil jen omezenec.

Srdečně gratulačním se proto stal aktivistický čin lidí z Greenpeace, nevládní celosvětové organizace, která se má zabývat hlavně ochranou přírody, ale většina lidí je má spojeno spíše s nátlakem a přílišným radikalismem. Jak je vidno, něco na tom bude.

Planina Nazca je přísně chráněná a šlápnout na ni vlastní nohou, navíc ve speciální obuvi, vyžaduje mraky povolení, ne každému se povede je dostat. V Limě, hlavním městě Peru, nyní probíhala konference o klimatu a pár blbečků, jiné označení pro ně nemáme, se rozhodlo, že zatlačí na vyjednavače OSN tím, že vlezou na vzácnou Nazku a vedle geoglyfu kolibříka vlepí svůj slogánek ve znění: „Čas na změnu! Budoucnost je obnovitelná!“ a nezapomněli se pod to podepsat.

Lidé z Peru zuří a vláda zahájila trestní stíhání, skupině ekoteroristů v čele s Mauro Fernandezem hrozí až šest let vězení. Kéž by! Nejde ani tak o to, že kolibříka se naštěstí ani nedotkli, ale křehký vulkanický povrch je náchylný na poškození, proto se omezuje počet osob na planině, je to posvátné místo lidstva a vůbec celé je to tak dehonestující a neuctivé, jako byste posprejovali třeba Sfingu.

Greenpeace se nakonec za svůj čin omluvilo a peruánskému ministerstvu kultury, které se o Nazku stará, poslali ještě oficiální dopis s hlubokosklony. Nic jiného jim taky nezbývá, když jim všude po světě pravidelně zavírají členy, jelikož neumějí přemýšlet.